Výstraha před ledovkou. Bude to pořádně klouzat. Raději nevycházejte, radí meteorologové

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2021

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v sobotu dopoledne výstrahu pro celou Českou republiku. Meteorologové varují před tvorbou náledí. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se na našem území k tomu výrazně ochladí. "Bude to klouzat a setkáme se s výrazným ochlazením," řekla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Výstraha vydaná ČHMÚ před tvorbou náledí platí pro území celé republiky. A to od sobotních 9:00 do 21:00 až do nedělního rána.

"V některých částech republiky prší, ale od vyšších poloh i sněží. Třeba Karlovarsko, Ústecko, tam napadlo v ranních hodinách okolo pěti centimetrů sněhu. Na horách 15 centimetrů mokrého sněhu a během večerních hodin se bude hranice sněžení snižovat. Vypadá to, že zatímco v Čechách budou srážky sněhové ojediněle, tak na Moravě a ve Slezsku bude poměrně intenzivně sněžit v průběhu nočních hodin. V nížinách by tam mělo napadnout až 10 centimetrů sněhu. A i teplota bude padat pod bod mrazu. Bude tedy buď sněhová pokrývka, nebo náledí," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

Opatrní by měli být řidiči, ale také starší lidé. Meteorologové dokonce upozorňují, že kvůli náledí by senioři či méně mobilní lidé neměli chodit raději ven.

"Bude to klouzat a setkáme se s výrazným ochlazením. Včera to byly teploty v odpoledních maximech až okolo 14 stupňů Celsia. A dnes se od západu poměrně rychle ochlazuje. V ranních hodinách, konkrétně v 7:00 bylo v Karlových Varech nula stupňů Celsia, v poledne mínus 2 stupňů Celsia a v neděli ráno by tam mělo být mínus 6 stupňů Celsia," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Teplé dny už jsou dávno minulostí. Především rána jsou doslova mrazivá a na celém území Če...

Dále platí výstraha před silným větrem, který hrozí na východě republiky od půlnoci. Očekává se silný vítr s nárazy 55 až 70 km/h, na hřebenech hor dokonce kolem 110 km/h.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu