Vystrčilův televizní projev byl zbytečný, byla to bramboračka, hodnotí mediální analytička
Komentář: Ke smířlivosti a respektu k druhým vyzval v pondělí večer předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve svém prvním adventním projevu. Mimo jiné varoval před eskalací názorové nesmiřitelnosti na úkor hledání kompromisů a rozumných řešení, která mohou vést k oslabování demokracie a k nebezpečnému rozkolísání demokratického společenského systému v Česku. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz na dotaz nabídla svůj pohled - tedy jak se také dá vnímat Vystrčilův projev jiným pohledem - pohledem experta. V televizní řeči vidí rozpory, roztříštěnost témat a celkově označila proslov za zbytečný.
Šéf horní komory parlamentu se pochvaly od analytičky Ireny Ryšánkové rozhodně nedočkal. "Abych pravdu řekla, vůbec netuším, co si z té bramboračky mám vybrat a proč vůbec zabírala vysílací čas. Byl to úplně zbytečný projev," podotkla pro ŽivotvČesku.cz.
Ve svém hodnocení také poukázala na rozpor mezi proklamacemi Miloše Vystrčila v adventní řeči a politickou realitou. "Projev Miloše Vystrčila, přiznávám, mne zanechal v lehkém úžasu. Jeho apelování na to, abychom ve zkratce řečeno »na sebe nebyli zlí«, je jistě chvályhodné, kdyby to ale nebyli lidé spříznění pětikoalicí, kteří neváhají nositele jiných názorů kdykoliv označit za dezoláty či proruské trolly. Měl by tedy svůj apel směřovat spíše do vlastních řad," sdělila Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.
Poukázala kriticky i na opakující se motiv »za to může Babiš«, který zaznívá z řad politiků vládních stran. "Apel je ostatně zábavný ve chvíli, kdy nám v témže projevu sděluje, že za všechno mohou "předchozí, zdůrazňuji předchozí" vlády. Řešení současného stavu sice nenabídl, ale zato nás může těšit, že máme nízkou kojeneckou úmrtnost - tu jsme ostatně měli vždycky - a také že máme skvělé turistické značení," poznamenala mediální analytička.
Podle Ireny Ryšánkové je také k zamyšlení inflace projevů o svátcích. Kromě Miloše Vystrčila se chystá k národu promlouvat exprezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala a prezident Petr Pavel. "V prvé řadě upřímně nechápu touhu všech volených funkcionářů o Vánocích pohovořit. Přetlak projevů je poměrně bizarní způsob, jak končit rok. Myslím, že by bohatě stačil projev prezidenta," uzavřela hodnocení pro ŽivotvČesku.cz mediální analytička.
Šéf Senátu Miloš Vystrčil v pondělním večerním televizním projevu hovořil o eskalaci nesmiřitelnosti v politice. "Sveřepé trvání na názorech, neochota hledat kompromisní řešení, vzájemné osočování a neslušné chování jsou při debatách politiků čím dál častější," uvedl předseda Senátu ve svém projevu. Podle něj je to velmi nebezpečný trend eskalace politické a společenské nesmiřitelnosti na úkor hledání kompromisů a rozumných dlouhodobě funkčních řešení.
"V demokracii by nikdo neměl na úkor slabšího bezohledně využívat svoji převahu. Stejně tak by v demokracii nikdo neměl za každou cenu bezohledně blokovat řešení, které má podporu většiny," řekl dále Vystrčil. Pokud toto chování bude zvláště u politiků pokračovat, rozvoj země se podle předsedy Senátu zastaví a vzroste nedůvěra v parlamentní systém. "Že na tom nejvíce vydělávají a vydělají populisté a extremisté, je již dnes jasné a naprosto zřejmé," podotkl. Jejich sliby, že všechno se dá vyřešit rychle a jednoduše, jsou podle Vystrčila lživé a nereálné.
Podle předsedy Senátu je potřeba si naopak přiznat, že v minulosti všichni dělali chyby, že neexistují jednoduchá řešení, jak dát věci do pořádku, a že by všichni měli být kritičtí nejen k ostatním, ale i k sobě, být sebevědomí a nenechat se obelhávat. Lidé by si měli například přiznat, že souhlasili s prohlubováním závislosti na levných energiích a surovinách z Ruska nebo na výrobcích a lécích Číny kvůli naivní a nezodpovědné hospodářské politice za několika minulých vlád a minulých prezidentů, uvedl Vystrčil.
"Když se potom stanete závislým na tom, co bytostně potřebujete k životu, skončíte zcela v hrsti toho, kdo vám to může poskytnout," poznamenal předseda Senátu. Nejen politici by podle něj měli změnit své chování a naučit se myslet i na vzdálenější budoucnost. "A měli bychom v tomto spolupracovat, a ne si házet klacky pod nohy," řekl ve včerejším projevu šéf horní parlamentní komory. Češi podle něj dokázali v minulosti úžasné věci proto, že vždy dokázali v důležitých věcech spojit síly, a ne jít proti sobě.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.