Vysvědčení pro Miloše Zemana: Od Čechů dostal za své působení v roli hlavy státu čtyřku

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2023

Dosluhující hlava státu Miloš Zeman (78) ve své funkci skončí 8. března. A od Čechů dostal za své působení v roli hlavy státu čtyřku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research, který se zaměřoval na hodnocení desetileté éry Zemana jako prezidenta - redakce ŽivotvČesku.cz má zprávu k dispozici. Kromě celkového hodnocení zajímaly výzkumníky i kroky, které hodnotí veřejnost negativně či naopak pozitivně, sdělili. Svůj názor na působení končícího prezidenta na dotaz poskytl i politický komentátor Andor Šándor (65).

"Nejlepší průměrné hodnocení má Zeman od občanů Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde by si vysloužil průměrně trojku. Nejhorší hodnocení má Zeman naopak u obyvatel Prahy a Královéhradeckého kraje," uvedl ve zprávě pro ŽivotvČesku.cz spoluautor výzkumu Michael Bouška z agentury NMS Market Research.

Kromě celkové známky se výzkumníci ptali respondentů i na hodnocení v jednotlivých oblastech. Škála hodnocení zůstala stejná. To znamená, že se známkovalo jako ve škole.

Nejlepší průměrnou známku 3,4 získal od lidí Miloš Zeman za podporu tuzemských podnikatelů. Naopak nejhorší průměrnou známku 4 získal končící prezident za výběr svých nejbližších spolupracovníků a za roli morální autority.

Zdroj foto: Se svolením NMS Market Research

Nejlepším krokem byla podpora Ukrajiny

Autoři průzkumu se dotazovali respondentů i na konkrétní kroky, které vnímají v působení prezidenta Miloše Zemana jako pozitivní. "Nejčastěji respondenti v odpovědi na otevřenou otázku zmiňovali podporu Ukrajiny. Uvedlo ji 6 procent dotazovaných. Dále zmiňovali lidé nejčastěji prezidentovy rétorické schopnosti, jmenování představitelů do funkcí či zahraniční politiku," uvádí ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

Polovina lidí nevnímá, že by Zeman hájil jejich zájmy

Miloš Zeman po svém prvním vítězství v prezidentských volbách prohlásil, že chce být prezidentem »dolních 10 milionů lidí«. Experti se tak ptali lidí na to, zda dosluhující prezident podle nich hájil jejich zájmy. "Polovina lidí uvedla, že nehájil. 21 procent lidí si pak myslí, že Zeman jejich zájmy zastupoval. Zbytek respondentů se pak nepřiklonil k ani jedné z variant," je uvedeno ve zprávě zaslané pro ŽivotvČesku.cz.

"Zastupování svých zájmů Zemanem vnímají nejvíce voliči ANO, KSČM a SPD. Více než třetina voličů těchto tří stran uvedla, že Miloš Zeman zastupoval právě jejich zájmy," doplnil výsledky Michael Bouška z NMS Market Research s tím, že pro srovnání jen 2 procenta voličů koalice SPOLU vnímají, že Zeman zastupoval také jejich zájmy.

Průzkumu se zúčastnilo 1326 respondentů. Sběr dat probíhal na reprezentativním vzorku populace 18+ pomocí on-line dotazování v lednu 2023.

Komentář Andora Šándora

Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz odpověděl v souvislosti se známkou pro Miloše Zemana i generál v záloze Andor Šándor. "To je velmi těžké. Miloše Zemana jsem často kritizoval otevřeně, ale zároveň jsem se ho zastal, když některé politické hyeny v době jeho nemoci mu už vystavovaly parte. Přišlo mi to nemorální, nevkusné a trapné. Miloš Zeman podle mě nepropadl, ale nebyl ani v řadě oblastí dostatečný. Řekl bych, že se snažil některé věci dělat dobře, že vlivem mezinárodní politické situace jeho koncept vzal za své, tak to je souhra všech okolností a nejen toho, že vsadil na špatného koně, ale že ta mezinárodní situace se vyvinula natolik, že pocit, že vsadil na špatného koně, se ukázal jako více relevantní, než je," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.