Význam jména Tristan: Herečka Eva Burešová s partnerem se inspirovali u kulatého stolu krále Artuše. ČSÚ nemá data

Přemek Forejt a Eva Burešová
Přemek Forejt a Eva Burešová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2022

Partneři Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemysl Forejt (35) se těší z narození prvního společného potomka. Herečka a zpěvačka přivedla v pondělí na svět chlapečka. Dostal na české poměry poměrně nezvyklé jméno Tristan William. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mluvčího Českého statistického úřadu Jana Cieslara, jak to je v rámci oblíbenosti zmíněného jména Tristan. "Bohužel nám s přípravou statistiky zamíchal covid a také sčítání lidu (začalo v noci z 26. na 27. března 2021, pozn. red.)," uvedl.

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil seznam nejoblíbenějších jmen pouze pro rok 2019. Novější data jsou sebrána, ale nejsou utříděna. Statistika populárních jmen za rok 2020 se bude teprve vydávat, podobně tomu je za rok 2021.

"Bohužel nám s přípravou statistiky zamíchal covid a také sčítání lidu (začalo v noci z 26. na 27. března 2021, pozn. red.). Úředníci, kteří statistiku jmen dělají, se k tomu z pracovních důvodů bohužel nedostali. Data za rok 2020 vydáme, ale bude to později. Nejnovější kompletní data jsou za rok 2019," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjistila, že ČSÚ nemá přístup do registru obyvatel, to má pouze ministerstvo vnitra, které běžně data neposkytuje kvůli obecnému nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Obecně se uvádí, že jméno Tristan je jméno užívané ve Francii a keltského původu. Proslavil ho Tristan, tedy jeden z rytířů kulatého stolu krále Artuše.

Podle portálu Wikipedie je jméno Tristan variantou keltského jména Tristram - což znamená »šum, ale také hluk« - známého ze středověkých francouzských rytířských románů.

"Podle jiné verze vzniklo toto jméno podle jména mocného pasáka vepřů Drusta, syna krále Conomora. Jméno Drustan prý znamená »vřava« a také »povstání«. Jméno Tristan může být také vykládáno z latinského tristis, což v překladu znamená smutný, dle jedné legendy, kdy matka rodila Tristana ve velkém smutku," uvádí ke jménu Tristan portál s tím, že známý je též starověký keltský epos dvojice Tristan a Isolde, na jehož motivy vznikla také stejnojmenná opera Richarda Wagnera Tristan a Isolda.

Český statistický úřad a mluvčí porodnice U Apolináře a také mluvčí společnosti AGEL pro ŽivotvČesku.cz dodali přehled netradičních jmen, která v ČR budou vždy vynikat. 

Mezi nejzajímavější chlapecká jména roku 2019 patří Heliodor, Leonidas, Atrey, Jayden Leon, Kaito, Paris, Santiago, Loki, Mikko, Kosma, Lionel či Diego.

Dívky narozené v ČR v roce 2019 dostaly jména jako Madonna Mia, Mišel, Lorelaj, Šanel, Amáta, Aloisie, Háta, Kara, Manon, Lily Hope či Sisi.

Pokud jde o potomka slavných rodičů, s radostnou novinkou se s fanoušky podělil otec miminka, šéfkuchař Přemysl Forejt. "Tak drobná, přitom tak silná a statečná. Jsem na tebe tak pyšný, jak jsi to celé zvládla. Jsem šťastný za to, co společně máme. Trojka už je na světě a už se nemůžeme dočkat až budeme všichni spolu. Miluji vás rodinko moje. Tak už jsem tu taky - 15/8 2022 Tristan William Forejt," uvedl ke snímku, kterým oznámil narození potomka.

Eva Burešová s partnerem Přemkem Forejtem mají s rodičovstvím již zkušenosti - z předchozích vztahů má každý po jednom potomkovi - herečka vychovává syna Nathaniela, se kterým se sem tam pochlubí na Instagramu, šéfkuchař dceru Stellu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.