Vzniku nových mutací brání očkování, říká Rastislav Maďar. Upozornil na to, co by mohlo způsobit lockdown

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2021

Epidemie v Česku vykazuje nižší čísla a odborníci z řad epidemiologů či imunologů zmiňují význam očkování a takzvané kolektivní imunity. Ta je zásadní pro eliminaci šíření viru v populaci a snížení počtu nakažených s dramatickým průběhem onemocnění. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar (48) je přesvědčen, že nárůst incidence na podzim přijde, ale k zavedení lockdownu by mohla vést jediná věc. "Byl by to nástup nové varianty schopné vyhnout se protilátkám po očkování a po prodělání nemoci covid-19. Vzniku nových mutací brání vysoká proočkovanost, takže způsob, jak tomu zabránit, je jasný," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku potvrdily první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zdravotnictví eviduje zhruba 1 673 219 případů s onemocněním covid-19. Většina nakažených osob se vyléčila, ale 30 363 lidí v souvislosti s nemocí zemřelo. Počet vykázaných očkování dosáhl 10 192 335, z nichž 59 621 přibylo za středu 28. července. V nemocnicích je aktuálně hospitalizováno 47 pacientů, ve vážném stavu leží osm z nich.

"Na místě je nepodceňovat prevenci a dodržovat veškerá hygienická opatření. Každý z nás může pomoci zodpovědným přístupem omezovat šíření covid-19 v České republice, a to například i tím, že se nechá očkovat," upozornila mikrobioložka Barbora Macková, která je ředitelkou Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

V České republice dominuje podle poslední zprávy SZÚ z 80 až 90 procent varianta delta, tzv. indická, která už upozadila dříve dominující variantu alfa, které se říká britská. Výskyt mutací by však podle epidemiologa Rastislava Maďara neměl být příčinou propuknutí epidemie, která by způsobila kolaps zdravotnického systému.

"Nárůst incidence na podzim a v zimě velmi pravděpodobně nastane, nebude však docházet k tam velkému tlaku na intenzivní lůžka ani k omezování zdravotní péče pro jiné diagnózy. Proto by daná situace už neměla způsobit lockdown," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ale existuje možnost, že by se epidemická situace mohla rapidně zhoršit a opakoval by se scénář z loňského podzimu.

"K lockdownu by mohl vést jen nástup nové varianty schopné vyhnout se protilátkám po očkování a po prodělání nemoci covid-19. Vzniku nových mutací brání vysoká proočkovanost, takže způsob, jak tomu zabránit, je jasný," uzavřel Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Rastislav Maďar:
● Renomovaný epidemiolog a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.