Vzpomínka na Jiřího Menzela: Veřejnost a přátelé se loučí v Rudolfinu s legendou českého filmu

Herec Viktor Preiss se přišel rozloučit s Jiřím Menzelem.
Herec Viktor Preiss se přišel rozloučit s Jiřím Menzelem.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2020

Páteční den se nese v duchu rozloučení s legendárním režisérem a hercem Jiřím Menzelem (†82), který zemřel 5. září následkem dlouhodobých zdravotních komplikací.

Prostory pražského Rudolfina se otevřely pro veřejnost v 10. hodin dopoledne a kondolovat mohou lidé až do 18. hodiny. Už v úvodu přišla řada známých tváří jako Viktor Preiss, Aleš Cibulka, Jiří Šofr s manželkou, Aňa Geislerová a další.

Filmy Menzela jako oscarové Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek, Na samotě u lesa nebo Postřižiny, zůstanou nesmazatelným obohacením české filmové kinematografie. Na oblíbeného režiséra zavzpomínal i zpěvák a dlouholetý kamarád Václav Neckář.

Odešel opravdový přítel, na kterého budu rád vzpomínat. Všechny nás to zasáhlo, ale musíme se s tím vyrovnat. Čest jeho památce,“ řekl Neckář pro ŽivotvČesku.cz

Podle vdovy Olgy Menzelové, která se rozhodla veřejné rozloučení zorganizovat, se lidé dočkají při rozloučení s režisérem skladeb z jeho filmů. Sama se ale nezúčastní, a to ze zdravotních důvodů.

Uslyšíte hudbu z jeho filmů, budete se moci zapsat do kondolenčních knih a před Rudolfinem si budete moci oživit vzpomínky na Jirku i jeho filmy zhlédnutím malé výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela,“ uvedla v prohlášení před pár dny Menzelová s tím, že v pátek večer v Rudolfinu zazní během festivalu Dvořákova Praha hudba jednoho z režisérových nejoblíbenějších skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta.

Od srdce vám všem děkuji za neuvěřitelné množství kondolencí, krásných vzkazů a milých slov. Moc mě těší, že máte Jirku stále rádi, ať už jste ho poznali osobně, nebo prostřednictvím jeho filmů a divadelních her, které režíroval,“ dodala v prohlášení Menzelová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.