Vzpomínka na orlické vraždy ožila. Přehrada vydala dvě těla. Čeká se na expertízu, říká mluvčí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2021

Nečekaný nález jihočeských kriminalistů znovu oživil vzpomínku na tzv. orlické vraždy. Potápěči na Orlíku pátrali po sebevrahovi, místo toho našli dvě těla ve vysokém stupni rozkladu. "Bude se čekat na výsledky expertíz a zkoumat, jakým způsobem došlo ke smrti těch lidí," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Dno Orlické přehrady evidentně stále skrývá nejedno tajemství. V měsíci březnu jihočeští kriminalisté povolali do akce specialisty z Brna, aby potápěči pomohli najít tělo sebevraha.

"Od začátku března písečtí pátrají po pohřešovaném muži, všechny indicie naznačují, že ukončil svůj život skokem do vodní nádrže Orlík ze Žďákovského mostu. Do pátrací akce se zapojili potápěči zásahové jednotky, zmínění specialisté z Brna, vybaveni sonarem i barokomorou a hasiči s čluny. Z výšky pak vodní hladinu a břehy prohledávaly policejní drony a vrtulník," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Dotyčného muže se objevit nepodařilo. Potápěči ale postupně našli torza dvou těl.

Na začátku března profesionálové z hloubky 47 metrů vyzvedli torzo lidského těla. Zatím není jasná totožnost, věk ani pohlaví. Tělo bylo ve značném stadiu rozkladu. Dne 25. března pak potápěči z Orlické přehrady vylovili lidskou kostru.

"Bude se čekat na výsledky expertíz a zkoumat, jakým způsobem došlo ke smrti těch lidí. Nemůžeme v tuto chvíli vyloučit žádnou variantu. Nemůžeme vyloučit, že šlo o sebevrahy, ani to, že šlo o násilný trestný čin," popsala další postup kriminalistů pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Orlickou přehradu proslavil film Sametoví vrazi z roku 2005. Snímek režiséra Jiřího Svobody pojednává o skupině vrahů, kteří likvidovali podnikatele a jejich těla v letech 1991 až 1993 ukrývali na dně přehrady. Od té doby se mezi veřejností i kriminalisty spekuluje, kolik lidských těl ještě může přehrada ukrývat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.