Vzpomínka na osobnost Václava Havla. První český prezident by oslavil 84. narozeniny

Václav Havel
Václav Havel
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2020

Václav Havel (†75) byl první prezident České republiky, kterým se stal poprvé 26. ledna 1993. V prezidentské funkci setrval dvě funkční období až do roku 2003. Zemřel 18. prosince 2011 a dnes by mu bylo 84 let.

Významná osobnost politické scény, ale také vynikající český spisovatel – napsal řadu divadelních her, básní a věnoval se i úvahám a kritickým textům. Václav Havel byl muž mnoha talentů a jeho velkou předností byla nesmírná lidskost a pochopení. Dokázal v lidech vidět tu lepší stránku a samotnému mu záleželo na tom, aby vnesl do politiky spravedlnost a slušnost. Byl velmi uznávaným politikem i v zahraničí a opakovaně patřil mezi navrhované osobnosti pro udělení Nobelovy ceny za mír. V roce 1989 byl k jejímu získání nejblíže, nicméně nakonec ji převzal jeho dlouholetý přítel a duchovní vůdce Tändzin Gjamccho zvaný Dalajláma (85).

Prezidenta Havla sužovaly vleklé zdravotní problémy a měl za sebou několik komplikovaných operací. Největší obtíže měl s dýchacími cestami, které mu zapříčinily záněty horních cest nebo dokonce zápal plic. Jeho špatný zdravotní stav přerušil také některé plánované pracovní cesty do zahraničí. Už od března 2011 se na něm nedobré zdraví začalo hodně podepisovat.

Dne 18. prosince 2011 zemřel ve spánku doma na své chalupě nedaleko Trutnova. Poslední chvíle s ním trávila jeho manželka Dagmar (67), přední česká herečka a bývalá první dáma. Na uctění jeho památky proběhl před Štědrým dnem 23. prosince státní pohřeb v prostorách katedrály Sv. Víta. Právě 5. října by Václav Havel oslavil 84. narozeniny a jako významný státník i člověk zůstane nezapomenutelným.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.