Web pro výdej elektronických covidových certifikátů má výpadky. Ke kolapsu se vyjádřila mluvčí ÚZIS

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2021

V pondělí večer byl spuštěn portál, přes který Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vydává elektronické covidové certifikáty. Stahování certifikátů o očkování, testu či nákaze covidem-19 z webu Očkovací portál občana může být krátkodobě nedostupné a zájemci evidují výpadky ve formě pomalého načítání či kompletní nedostupnosti stránky. "Ještě nevíme, co je příčinou, zjišťujeme to," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ÚZIS Lenka Svobodová.

Doklad o bezinfekčnosti je podle ministerstva zdravotnictví nutný například pro návštěvu restaurace, fitness centra nebo bazénu. Vyžaduje se také na hromadných sportovních či kulturních akcích. Může nahradit povinnost se pravidelně testovat v práci či ve škole. Elektronický covidový certifikát ale kvůli výpadkům webu není v úterý jednoduché získat.

Na zjištění příčiny kolapsu webu Ústav zdravotnických informací a statistiky intenzivně pracuje. "Ještě nevíme, co je příčinou, zjišťujeme to. Je pravděpodobné, že kolaps je způsoben přetížením, zájem lidí je obrovský," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ÚZIS Lenka Svobodová.

Informaci o krátkodobé nedostupnosti portálu na sociálních sítích zveřejnili i zástupci projektu Chytrá karanténa. "Omlouváme se. V současné době jede server pomaleji než obvykle. Jde o první den, kdy vyvažujeme výpočetní výkon mezi vydáváním certifikátů a infrastrukturou nezbytnou pro očkování," napsali.

Lidé si z webu mohou stáhnout potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se uznává 180 dní od pozitivního testu, 22 dní od první dávky očkování nebo negativní test. Ten pro různé činnosti či akce má různou dobu platnosti, PCR většinou sedm dní a antigenní 48 či 72 hodin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.