Webová stránka nabízí falešný očkovací certifikát za pár korun. Věcí se zabýváme, potvrdila policie. Právnička zmínila vězení

Očkovací certifikát - Ilustrační snímek
Očkovací certifikát – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2021

Už před prázdninami začal vzkvétat obchod s falešnými očkovacími certifikáty. Původně probíhal především na darknetu či velmi diskrétně na sociálních sítích, po zavedení nových opatření se ale lidé touhou po důvěryhodném padělku přestali tajit. Poptávka tvoří nabídku a v internetových diskuzích už mezi sebou lidé sdílejí veřejný web, na kterém je nabízena výroba falešného certifikátu pouze za 1249 korun. "O věci víme, zabýváme se jí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Jan Daněk.

Na sociálních sítích mezi sebou odpůrci očkování začali sdílet odkaz na portál, který nabízí výrobu falešného očkovacího certifikátu za pakatel. Lidé se začali po padělcích covid pasu intenzivně shánět poté, co dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) oznámil nová opatření. Jedním z nich je, že personál restaurací a hospod musí kontrolovat certifikát bezinfekčnosti.

Testy od 1. listopadu nebudou proplácené ze zdravotního pojištění a lidé si je až na výjimky musí platit sami. Také bude zkrácena jejich platnost, PCR test platí 3 dny, antigenní test pak den. Tyto změny dovedly odpůrce očkování k tomu, že si chtějí sehnat falešný očkovací certifikát a už se tím ani netají, veřejně ho pod svým pravým jménem shání na sociálních sítích. Jistý web jim zřejmě nabízí východisko.

"Nabízíme vystavení falešného certifikátu o provedeném očkování proti covid-19. Certifikát je v digitální podobě a lze jej velmi snadno vytisknout nebo integrovat do aplikací Tečka a CovidPass," píše se na portálu, který falzifikát o očkování vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BionTech nabízí za 1249 korun. Nákup je pak možný pouze pomocí kryptoměny Bitcoin. Tvůrci webu tvrdí, že je to z »důvodu zachování anonymní platby«, kdy nelze prokázat identitu objednavatele.

Web slibuje, že údaj o provedení očkování dvěma dávkami se ve všech oficiálních databázích objeví 1-3 dny po dokončení objednávky. Správci tvrdí, že našli bezpečnostní chybu v centrálních serverech, díky které mohou nechat do státní databáze anonymně zapsat prakticky jakékoliv údaje, aniž by odhalovali identitu držitele certifikátu.

Policie potvrdila, že web zaregistrovala. "O věci víme, zabýváme se jí, nicméně v tuto chvíli nemáme žádné informace, které bychom mohli zveřejnit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Jan Daněk. Redakcí oslovená advokátka před výrobou a užíváním falešných covidových certifikátů důrazně varuje.

"U vydání falešného potvrzení o očkování by se jednalo o trestný čin padělání a vyhotovení nepravdivé lékařské zprávy. Trestné je jak vystavení nepravdivé zprávy, tak i její použití. Upozorňuji, že trestné by bylo i samotné padělání, to znamená, že dotyčný nemusí být ani lékař, ale vyrobí si potvrzení sám. V těchto případech hrozí dokonce trest odnětí svobody až na dva roky," řekla pro ŽivotvČesku.cz renomovaná právnička Dagmar Raupachová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.