Z covidu-19 se stane obyčejné sezónní nachlazení. Nemocnice se už plnit nebudou, předpovídá imunolog
Imunolog Jiří Šinkora nesdílí pesimismus některých svých kolegů, ale naopak je přesvědčen, že Česko nad koronavirovou epidemií zvítězilo. "Kvůli promoření je většina společnosti už imunní. V nemocnicích máme nyní asi 70 lidí, je po všem," řekl lékař pro ŽivotvČesku.cz s tím, že koronavirus bude do lidské společnosti integrován.
Testy v České republice v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, což je o třetinu méně než před týdnem. Na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje.
V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109 tisíc dávek očkování proti covidu-19, o něco méně než o týden dřív. Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30 289 lidí. Denní počty úmrtí se od počátku června drží pod deseti a ve třech dnech včetně úterý nezemřel s covidem-19 nikdo.
To je statistika, která podle imunologa Jiřího Šinkory svědčí o tom, že nemoc covid-19 mizí. Jiří Šinkora je přesvědčen, že koronavirus v populaci zůstane, ale z nemoci se stane obyčejné sezónní nachlazení.
"Kvůli promoření je většina společnosti už imunní. V nemocnicích máme nyní asi 70 lidí, ta nemoc prostě mizí, je po všem. Budou se sice dál dělat PCR testy, z části populace se budou »vyvrtávat« pozitivní, ale to je všechno. Z covidu se stane sezónní záležitost, sezónní nachlazení. Bude to vypadat jako v případě ostatních koronavirů - přijdou rýmy, nachlazení, zakašleme si, bude to kolovat v dětské populaci a občas se to předá dál," popsal pro ŽivotvČesku.cz imunolog s tím, že nemá důvod se domnívat, že SARS-CoV-2 je nějaký speciální druh koronaviru.
"Pokud je to normální koronavirus, tak ho lidská společnost integruje a zvykneme si na něj. Nemáme žádné indikace, že tento koronavirus by měl být jiný. Ten virus neobsahuje nic, co by ho odlišovalo od jiných koronavirů. Nevěřím tomu, že přijde další vlna a pacienti zaplní nemocnice," řekl Jiří Šinkora s tím, že podzim ukáže, zda měl pravdu.
"V Česku jsme ve fázi, že jsme promořeni. Jak k tomu došlo? Nebyla zvolena úplně dobrá strategie na ochranu starých lidí. Premiér a vláda se chovali tak, že kdykoliv bylo možné, tak došlo k rozvolnění. Bylo to na jaře 2020, pak před volbami to nechtěli včas utnout, to byl moment, kdy jsme se mohli vyhnout tomu, že budou umírat staří lidé. A další populismus přišel před Vánocemi. Tím pádem jsme vysoce infekčnímu viru otevřeli dveře a on se dostal všude, hlavně mezi nejstarší populaci, která čekala na očkování. Když to hodnotím zpětně a měl bych říct, co bylo úplně nejdůležitější, tak bylo zásadní odložit nákazu starých do doby, než pro ně budou dostupné vakcíny. Kdo ví, že SARS-CoV-2 potkal, tak v jeho případě je očkování nesmyslné. Je to stejný dotaz, jako kdyby se mě někdo ptal, zda když jsem prodělal sezónní chřipku, tak pak půjdu na očkování. To nedává smysl. Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," řekl imunolog Jiří Šinkora již dříve a za svým názorem si dál stojí, i když má řadu oponentů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.