Reklama:

Z okresu do okresu bez formuláře. Možnost, že občan narazí na hlídku, je v poměru 1:20

Policejní kontrola na hranici okresu
Policejní kontrola na hranici okresu
Foto: ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021

Od 1. března v České republice platí zákaz cestování mezi okresy, pokud k tomu občan nemá důvod, pro který zákon počítá s výjimkou. Redaktoři ŽivotavČesku.cz spočítali případy, kdy po nich hlídka chtěla formulář, který má cestu mezi okresy zdůvodnit. Na polovinu cest redaktoři vzali formuláře, na druhou polovinu nikoliv. Zajímalo nás, jak přesně bude hlídka postupovat. Hranici okresu jsme od začátku března překročili dvacetkrát, kontrola proběhla v jediném případu.

Reklama:

Vláda si od omezení pohybu slibovala, že dojde k obratu ve válce s koronavirem a čísla nakažených i hospitalizovaných začnou klesat. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček v úterý přinesl pozitivní zprávu, že epidemie lehce zpomaluje.

Reklama:

"Opatření fungují. Epidemie zpomaluje, vyhráno ale není. I kdyby se trend obrátil a čísla nově nakažených začala klesat, tak prodleva, než začnou klesat počty hospitalizovaných, je 7 až 10 dnů," uvedl Jan Hamáček na tiskové konferenci sociálních demokratů.

Je otázkou, do jaké míry má na zpomalení epidemie vliv počasí, chování Čechů a vládní restrikce. Pokud se Česká republika skutečně dostane do lepších čísel a podaří se graf zlomit, bude dost času na vyhodnocení toho, co bylo zásadním bodem obratu.

Redaktoři ŽivotavČesku.cz od 1. 3. podnikli dvacet cest přes hranice okresu. Několik cest bylo podniknuto mezi Benešovským a Příbramským okresem, další redaktor opakovaně cestoval mezi hlavním městem a okresem Praha-východ. Zajímalo nás, jak bude policie postupovat, pokud nepředložíme formulář opravňující k jízdě. Z dvaceti přejezdů jsme byli kontrolováni v jediném případě a hlídka vyhodnotila, že jde o pracovní cestu a průjezd přes okres povolila.

"Cestoval jsem 8. března dopoledne z Brandýsa nad Labem do Prahy a téhož dne jsem se vracel zpět. Hlídky byly v obou směrech, ale ke kontrole nedošlo. Dnes jsem cestu opakoval těsně před obědem a na hlídky jsem nenarazil," uvedl redaktor ŽivotavČesku.cz k intenzitě kontrol.

"S kolegou máme na den určené tři stanoviště a ty měníme. Kontrolujeme namátkově. Když vidíme, že jede například nákladní vůz se stavebním materiálem, tak už dopředu odhadujeme, že dotyčný řidič je asi v práci a okres projet může. Řidiči, které jsme dnes kontrolovali, tak měli řádně vyplněné formuláře umožňující průjezd," uvedla pro ŽivotvČesku.cz členka policejní hlídky s tím, že není možné, aby policisté či vojáci stáli všude.

Policisté opakovaně uváděli, že hlídky na hranicích okresů nemají za cíl řidiče šikanovat, ale že hlavním smyslem je dbát na snížení mobility, která má vést k omezení šíření viru. Podle odhadů profesionálních řidičů se hustota dopravy v březnu lehce snížila, kdo ale potřebuje jet, tak jede.

Na internetu si také lidé sdílí rady a tipy, jak se kontrole na hranicích okresů vyhnout. Populární jsou také aplikace, které upozorní, kde hlídka stojí a řidiče kontroluje. Jsou regiony (horské oblasti), kde policie nasadila velké množství hlídek a dostat se na lyžovačku je opravdu velmi komplikované. Zpřísněný dohled je také na hranicích okresů, kde se výrazně rozšířila tzv. britská mutace viru. Na druhé straně existují místa, kde se od 1. 3. hlídky objevují opravdu jen sporadicky. I podle svědectví občanů, která se objevila na internetu, se dá podle hrubého odhadu dojít k tomu, že šance, že bude zastaveno právě vaše vozidlo, je 1:20.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: