Reklama:

Z opatření bude platit prakticky jen nošení respirátorů. Epidemiolog Roman Prymula upřesnil, zda dochází k řízenému promořování

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 2. 2022

Od 1. března bude podle premiéra Petra Fialy (57) v platnosti jen velmi málo protiepidemických opatření, která mají bránit šíření nákazy koronavirem. Prakticky jen nošení respirátorů, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Později upřesnil, že jde o očekávaný výhled a záležet bude na vývoji epidemie. Někteří odborníci upozorňují, že dochází k promořování populace. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila s dotazem, zda tomu tak je, epidemiologa Romana Prymulu (57), který věc vysvětlil z odborného pohledu.

Reklama:

"Nevím, jestli to jde nazvat řízeným promořením, protože tady ten proces moc řízen není a těch opatření je už poměrně málo. Navíc celosvětově dochází k rozvolňování opatření, takže bych to řízeným promořením nenazval. Je pravda, že omikron se chová v tuto chvíli natolik mírně, že je možné ta opatření rozvolňovat a přijmout tezi, že se dostáváme do kontaktu s respiračním patogenem běžné závažnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Dnes ministři rozhodli o zrušení kontrol covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích od čtvrtka 10. února.

Reklama:

Přestože covidové certifikáty nebude od 10. února třeba předkládat při návštěvě akcí a služeb v Česku, budou dál potřeba pro cestování do zahraničí. Od 15. února se jejich platnost omezuje na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit je ho možné posilující dávkou. Podle odhadů ministerstva tak platnost certifikátu skončí zhruba 140.000 lidem.

Rozvolnění protiepidemických pravidel vláda oznámila minulou středu. Ve stejný den ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování Nejvyšší správní soud. Podle Fialy ale vláda nerozhodla pod jeho tlakem, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Například šéf epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, Národního institutu pro zvládání pandemie, Rastislav Maďar ČTK po oznámení změn řekl, že jeho skupiny se na názor vláda před zrušením kontrol certifikátů neptala. Jako předčasné ho kritizují i další odborníci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: