Z této výšky měli lidé skákat na nafukovací matraci v Bohumíně: Šance jsou minimální, říká odborník

Výška třiceti metrů, dole rozměry nafukovací matrace.
Výška třiceti metrů, dole rozměry nafukovací matrace.
Foto: Archiv Firefighter Complex Training
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2020

Mnoho lidí má stále před očima tragédii, kdy žhář Zdeněk K. (54) úmyslně pomocí hořlaviny zapálil byt svého syna. V něm v době, kdy svůj ohavný čin započal, se účastnilo narozeninové oslavy 15 lidí. Jedenáct z nich tragédii nepřežilo. Pět obětí se snažilo zachránit před plameny skokem z 11. patra. Marně. Chybělo málo a hasiči by měli pod panelovým domem přichystanou seskokovou matraci. Ale možná ani to by nepomohlo.

"Je několik typů matrací, které hasiči používají. Obecně skok z výšky jako je jedenácté patro panelového domu je velmi rizikový. Použití nafukovací matrace je krajní řešení a je to velmi nebezpečné. Navíc je důležité si říct, že matrace potřebuje třicet vteřin, než se nafoukne poté, co do ní někdo skočil. Šance jsou v takových případech minimální," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka a nechtěl vůbec spekulovat, jak by dopadl seskok lidí, kdyby v Bohumíně byla matrace připravená.

Realita je taková, že hasiči v prvním kroku, pokud jde o požár výškové budovy, se snaží lidi zachránit nejčastěji vnitřkem budovy. Tak tomu bylo i v panelovém domě v Bohumíně.

Navíc skok do nafukovací matrace je skutečně velmi obtížný a šance na přežití nejsou nijak velké. Sami z fotografie jisté uznáte, že trefit vyznačený čtverec rozhodně nebude nic jednoduchého.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.