Za nárůst nakažených po Vánocích může vláda. Od léta všechno zkazila, kritizuje Kalousek ministra zdravotnictví

Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2021

Vysoké počty nakažených koronavirem jsou důsledkem toho, že se v České republice lidé setkávali o Vánocích. Na sněmovním výboru pro zdravotnictví to oznámil ministr Jan Blatný. "Jsme nejhorší na světě a může za to vláda," vzkázal Blatnému Miroslav Kalousek (60) a pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že vláda od léta neudělala nic dobře.

Úterní nárůst počtu případů covidu-19 v České republice byl doposud nejvyšší. Přibylo 17 278 nakažených, což je o skoro pět tisíc více než v během pondělního dne. Ministr zdravotnictví Jan Blatný našel viníka.

"Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji," uvedl Blatný na sněmovním výboru pro zdravotnictví. Blatný proto ve čtvrtek navrhne, aby zůstaly zavřené skiareály a nedocházelo k rozvolnění restrikcí.

Poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek si však nemyslí, že by vina stála na občanech a s ministrem zdravotnictví razantně nesouhlasí.

"Pan ministr Blatný si nevidí do pusy. Když vláda vyhlásila zpřísnění omezení až od 27. prosince, protože uvedla, že chce umožnit lidem, aby se o Vánocích setkávali, tak jim teď těžko může vyčítat, že se setkávali," zkritizoval pro ŽivotvČesku.cz. Jana Blatného Miroslav Kalousek.

"Vláda se při té jarní vlně stoprocentně hlásila k tomu úspěchu. Jasně řekli: My jsme vás zachránili. Podle úplně stejné logiky je nyní plně zodpovědná za to, že jsme nejhorší na světě, že jsou tady zbytečně tisíce mrtvých. Vláda nezvládla chytrou karanténu, nefunguje trasování, zaspala při přípravě očkování… Od léta neexistuje jediný klíčový okamžik v zápasu s covidem, který by vláda nezkazila," dodal pro ŽivotvČesku.cz. Miroslav Kalousek, který v letech 2007 až 2009 zastával funkci ministra financí.

Právě Jan Blatný ve Sněmovně 22. prosince uvedl, že zpřísnění opatření začne platit až od 27. prosince, aby se lidé o vánočních svátcích mohli setkávat s příbuznými. Ministr zdravotnictví ale také zdůraznil, aby se viděli zejména ti lidé, kteří se předtím nechali otestovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.