Za očkování peníze. Šéf ČLK Milan Kubek promluvil o pozitivní motivaci pro ty, kteří s vakcínou váhají

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2021

Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své kompetenci. Vyzvala ale kraje a další zřizovatele, aby učinily totéž v případě svých institucí. Taková je motivace pro to, aby se lidé očkovali. Ještě předtím ministerstvo zdravotnictví zvýšilo atraktivitu očkovaní možností zúčastnit se soutěže o sportovní boty, chytrý telefon či kódy pro herní platformu. Šéf České lékařské komory se domnívá, že motivovat neočkované finanční náplastí by mohlo být efektivnější. "Myslím, že by se to určitě vyplatilo," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

Vláda se podle Andreje Babiše v případě dvoudenního placeného volna inspirovala u soukromých firem, jmenoval OKD či Škodu Auto. Přiblížit očkování více lidem mají podle něj nyní mobilní očkovací týmy, kraje k jejich zřizování vyzval premiér v pravidelném nedělním vystoupení na Facebooku. Nyní jich je podle Babiše 12, z toho jen osm očkuje. Počet míst, kde se očkuje bez předchozí registrace stoupnul na 71, uvedl.

Podle prezidenta České lékařské komory by motivací pro ty, kteří váhají s očkováním, mohla být finanční odměna. "Myslím, že by se to určitě vyplatilo. Nebylo by to tak drahé jako lockdown. Určitě by to bylo v pořádku, ať klidně vyplácí peníze. Takové věci mohou pomoct. Z medicínského hlediska by bylo ideální, kdyby očkování bylo povinné a měli bychom po problému. Víme, že část lidí je ale ostře proti vakcinaci, asi by eskalovalo napětí ve společnosti a vedlo by to k řadě soudních sporů, takže tudy cesta nevede. Ale kombinace pozitivní motivace třeba ve formě peněz a určitého tlaku, kdy se neočkovaní musí opakovaně testovat, by mohla fungovat. Problémem je, že současná opatření nefungují. Lidé respirátory uvnitř vnitřních prostor prakticky nenosí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek s tím, že neumí odhadnout, jak velká suma za očkování by byla vhodná.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy dva dny volna připraví českou ekonomiku o 21,4 miliardy korun. Babiš to už dříve označil za nesmysl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.