Za odpočinkem nebo zábavou: Přehled míst, kam můžete s očkováním vyrazit na dovolenou

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Po dlouhých měsících koronavirové epidemie lidé touží po letní dovolené, kde si budou moct odpočinout a znovu zakusit chuť normálního života. Mnohá omezení však nebudou problém, protože některé země chtějí nalákat velké množství turistů. U nich postačí potvrzení o očkování.

Covid pasy byly ještě donedávna hodně abstraktním pojmem, do kterého lidé vkládali naděje. Cestovní ruch byl během roku s pandemií výrazně zasažen, a tak se některé země snaží pro nadcházející letní sezónu nalákat turisty. Uvedly, že budou přijímat tyto tzv. očkovací pasy, aby cestujícím umožnily vyhnout se karanténě při příjezdu do země.

Lidé, kteří už jsou očkovaní, mohou navštívit evropské destinace, mezi které patří Polsko, Černá hora, Estonsko, Rumunsko nebo Slovinsko a Gruzie. Z dalších kontinentů je pak doplňuje Ekvádor, Libanon nebo Belize. Cestující by měli splňovat podmínku obou dávek vakcíny, z nichž druhá by měla být podána nejméně týden před cestou. Nesplnění podmínky by znamenalo, že cestující budou potřebovat buď negativní test, potvrzení o protilátkách nebo bude vyžadována jejich karanténa po příjezdu.

"Každá země si nastavuje pro cestování své podmínky. S postupujícím očkováním přibývají ty, které budou uznávat očkování stejně jako negativní testy na covid. Debatuje se také o uznávání potvrzení o prodělání nemoci či potvrzení o protilátkách. Vzájemné uznávání takovýchto potvrzení či certifikátů ale zatím není mezinárodně dojednáno – například se stále jedná o unijním covid pasu," vyjádřila se tisková mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová pro ŽivotvČesku.cz.

Uznávání covid pasů je tedy zatím v řešení například také v oblíbených zemích pro letní dovolené jako jsou Bulharsko nebo Thajsko. Tzv. zelený pas už zavedl Izrael, který pro jeho držitele představuje určitě výhody spojené s návštěvou hotelů, kultury nebo třeba fitness center.

Naočkovaní návštěvníci mohou do některých států už před letní sezónou. Od dubna lze s očkováním bezproblémově cestovat do Chorvatska – tam je přijímán i negativní test, který není starší 48 hodin, případné potvrzení o protilátkách. Od května mohou očkovaní lidé do slunného Portugalska, na Kypr nebo do Řecka. O měsíc později, tedy od června na Maltu nebo do Španělska.


Země, které budou akceptovat covid pasy od následujících měsíců:

  • od 1. května - Kypr
  • od 14. května - Řecko
  • od 17. května - Portugalsko
  • od 1. června - Malta a Španělsko

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.