Reklama:

Za poslední týden přibyly 3 případy opičích neštovic, Česko proti nim dostane vakcíny. Imunolog Jiří Šinkora promluvil o šíření

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2022

Česká republika by měla podle ministerstva zdravotnictví dostat 2800 vakcín proti opičím neštovicím pořízených Evropskou komisí. V ČR se dosud potvrdilo 11 případů opičích neštovic, poslední tři přibyly v uplynulém týdnu. "Tohle není virus, který je vysoce nakažlivý," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora a popsal, jak se šíří.

Reklama:

Podle webu Státního zdravotního ústavu opičí neštovice u lidí začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin. Během 1 až 3 dnů po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka, která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla. Nemoc se kromě České republiky objevila také v jiných evropských zemích, některé už zaznamenaly přes 1000 případů.

Evropská unie pořídila celkem 110.000 dávek vakcín proti opičím neštovicím, členské země dostanou poměrnou část podle počtu obyvatel, jak informoval Český rozhlas Radiožurnál. Očkovací látky pořídila Evropská komise ze společného rozpočtu, ČR za ně nebude platit. Pro koho budou vakcíny dostupné v tuto chvíli, není jasné, nicméně podle uznávaného imunologa není třeba kvůli nemoci panikařit.

Reklama:

"Tohle není virus, který je vysoce nakažlivý. To je virus, který se přenáší jen těsným tělesným kontaktem, při sdílení oblečení nebo při radovánkách, u kterých si neumím představit, že bych se jich účastnil. Je to zbytečná hysterie. Nemocí je mnoho a není třeba šílet," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník v oblasti imunologie Jiří Šinkora.

Opičí neštovice jsou virové onemocnění podobné pravým neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Poprvé byly zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a nyní se vyskytují v částech střední a západní Afriky. Až donedávna se v jiných částech světa nemoc vyskytovala jen zřídka.

Oproti covidu se opičí neštovice dosud nejeví být nemocí s potenciálem způsobit celosvětovou pandemii, přesto se jich lidé bojí. Podle odborníka existují mezi koronavirem a opičími neštovicemi zásadní rozdíly, a přestože existují černé scénáře, panika není namístě, neb pravděpodobnost jejich uskutečnění je téměř nulová.

"Je rozdíl mezi opičími neštovicemi a covidem. Ty kdyby se adaptovaly na lidi, tak je to hodně špatné. Nejspíš se to nestane, na 99,9 procenta ne, ale kdyby ano, byla by to katastrofa. Koronaviry jsou cestovatelé a nejsou vybaveny k tomu, aby ve vás přežily. Poxviry se vyvinuly tak, aby našemu imunitnímu systému unikly, mají obrannou reakci, oslepí imunitu a mohou se pomnožit tak, že když na ně imunita zaútočí, tak zabije tělo," dodal imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: