Za posledních 20 let jsme měli v nížinách jen dvoje bílé Vánoce. Letos si je budeme muset vymodlit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2020

Pokud jste se těšili, že letos najdete 24. prosince před domem pořádnou sněhovou nadílku, tak to opět vypadá, že o klasických bílých Vánocích se vám bude spíše jen zdát. Dobrou zprávou je, že současné numerické modely zatím tak daleko nevidí, tou horší, že sezónní modely se spíše přiklánějí k teplotnímu nadprůměru. "Opravdu bílé Vánoce, které počítáme, že sníh se držel i v nížinách, byly v 21. století jen dvakrát," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Opravdu bílé Vánoce s pořádnou sněhovou pokrývkou, kdy místy leželo i přes 50 cm sněhu, naposledy panovaly v Česku v letech 2001 a 2010. Numerické modely zatím tak daleko nevidí – spoléhat se můžeme na sezónní modely, ty predikují, že letošní prosinec bude v Evropě střední teplotně nadprůměrný. V pražském Klementinu za posledních 20 let ležel sníh pouze v letech 2010 a 2001. Podle statistik se Vánoce v nížinách s měřitelnou sněhovou pokrývkou vyskytují jen jednou za osm let," prozradila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Za Vánoce na blátě může tzv. předvánoční obleva – tedy teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění, které se dostává do celé střední Evropy nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna.

"Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to i pranostika: Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století. Pokud bychom Vánoce posunuli na 24. ledna, stoupala by pravděpodobnost bílých Vánoc až na 80 procent," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Za posledních 20 let bylo na Štědrý den hodně sněhu v letech 2001 a 2010 – to místy leželo i přes 50 cm sněhu.

"Bílé Vánoce přinesly i roky 1996 nebo 1981. Pokud se podíváme více do historie, potom narazíme na bílé Vánoce v roce 1969 se sněhovou pokrývkou i přes 70 cm. Na horách je to samozřejmě lepší. V posledních letech převládají spíše teplotně nadprůměrné Vánoce s teplotami výrazně nad bodem mrazu jako v letech 2006, 2015 nebo 2016," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.