Za přípravu vraždy starší ženy, která na něj přepsala byt a chatu, si neslyšící odpyká 15,5 roku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv Policie ČR
Publikováno: 4. 9. 2020

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Martina van Fabiána, jenž dlouhodobě připravoval vraždu bytné. Podle pravomocného verdiktu si má odpykat 15,5 roku ve vězení. V ústavní stížnosti poukazoval na svůj hendikep. Je neslyšící, což prý justice při procesu dostatečně nezohlednila. ÚS námitku nepovažuje za důvodnou, stojí v usnesení dostupném v databázi soudu.

Fabián od začátku trestního řízení znal svá práva, výslovně uvedl, že odezírá ze rtů a tlumočníka nepožaduje, protože neovládá znakovou řeč. "Toto sdělení následně v souvislosti s dalšími procesními úkony několikrát zopakoval. Způsob komunikace v řízení si tedy stěžovatel zvolil sám," rozhodl ÚS. Ani ze spisu nevyplývá, že by se obžalovaný neorientoval.

Žena, která byla v konečném stadiu alkoholismu, sice zemřela, zpětně se však nepodařilo prokázat, že ji Fabián zabil. Proto byl odsouzen jen za přípravu vraždy. Dovolání neslyšícího muže loni odmítl Nejvyšší soud. Obhajoba se v dovolání domáhala změny právní kvalifikace na účast na sebevraždě nebo neposkytnutí pomoci, avšak neúspěšně.

Starší ženu, u které bydlel, Fabián podle verdiktu nejprve zmanipuloval tak, že na něj přepsala svůj šestipokojový byt na pražské Letné i chatu na předměstí Tábora. Potom vymýšlel, jak se jí zbavit. Podle svědků přemlouval nejméně jednoho kamaráda, aby ženu zlikvidoval za něj. Když neuspěl, rozhodl se jednat sám.

Za bytnou přijel Fabián 6. října 2015 na chatu do táborských Horek. Podle obžaloby měl v úmyslu podat jí alkohol s neznámou toxickou látkou a shodit ji ze srázu u mostu. K řece však už nedošli, protože žena, která předtím pila alkohol, po cestě zkolabovala. Fabián ji odtáhl do houští a zanechal na místě, kde zemřela.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.