Za rok jsem udělala dva streamy, potřebuji publikum, říká Lenka Filipová. Přiznala, co ztrácela kvůli epidemii

Zpěvačka Lenka Filipová
Zpěvačka Lenka Filipová
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2021

Více jak rok s epidemií kultura strádala a nejen česká hudební scéna pocítila vážný dopad koronaviru na práci a běžný život. Zpěvačka, skladatelka a kytaristka Lenka Filipová (67) vnímá po dlouhých měsících bez živého publika, jak moc je pro ni přímý kontakt s posluchači důležitý. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o tom, jak se připravuje na rozvolnění kultury, které by mělo začít za necelé dva týdny, a také zmínila, co pro ni rok s epidemií znamenal. "Teď jsme ve stádiu, kdy si přehazujeme různé termíny, panuje trochu zmatek, aby všechno správně klaplo. Moc se těším na živá vystoupení, kde je důležitá i tréma a další věci s tím související. Člověka to vybičuje k úplně jiným výkonům," řekla.

Lenka Filipová patří mezi oblíbené stálice české hudební scény a není snad nikdo, kdo by neznal alespoň jeden z jejích hitů jako například Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas nebo Málo mám. Déle než rok od propuknutí první vlny epidemie koronaviru v Česku nemohla stejně jako její kolegové na pódiu těšit posluchače při koncertech a zažívat zpětnou vazbu, která je pro umělce tak důležitá. Naděje pro kulturu by měla přijít od 24. května, kdy by mělo podle vlády dojít k postupnému rozvolňování kulturních akcí a koncertů.

"Těším se stejně jako všichni mí kolegové a kolegyně. Za celý rok jsem si sama zkusila jenom dva streamy, oba proběhly na přelomu dubna a května. I když nejsem jenom zpěvačka, mám k dispozici hudební nástroj a můžu si doma hrát a zpívat, živé publikum mi velmi chybí – od toho koncerty jsou, aby se energie z muziky předávala dál. Teď jsme ve stádiu, kdy si přehazujeme různé termíny, panuje trochu zmatek, aby všechno správně klaplo. Moc se těším i na tu trému a další věci s tím související. Člověka to vybičuje k úplně jiným výkonům," řekla Lenka Filipová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že příprava je velmi důležitou součástí její práce.

"Samozřejmě musím pravidelně cvičit doma, což dělám. Sice jsem mohla pracovat na nových projektech, ale přiznám se, že mě trochu opouštěla invence, optimismus a celková motivace – není čeho se chytit a měla jsem myšlenky, že pokud budu dělat na desce a vydám ji, jak to bude s jejím uvedením a propagací. Když nemůžete plánovat, tak vás to »nenakopává«," popsala pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka, která má absolutorium v oboru klasická kytara na Pražské konzervatoři a poté ve studiu pokračovala na prestižní pařížské Mezinárodní konzervatoři.

Podle svých slov sama potřebuje především živé koncerty a reakci publika. V řádu týdnů by se na jejích oficiálních webových stránkách měly objevovat termíny vystoupení, které mohou fanoušci sledovat, aby jim neunikla žádná důležitá data.

"Nejsem studiový typ – někomu to třeba vyhovuje, že se mohl naopak zavřít ve studiu a více se soustředit. To pak může být pro někoho výhra. Ale myslím si, že je to taky jenom dočasné, protože kontakt s publikem začne každému umělci za čas chybět. Já jsem typická »pódiovka« – snažím se stihnout obojí. Jednak přípravu doma, hodiny strávené nad partiturami, skládáním nebo zkoušením s kolegy, tyto hodiny jsou pak mířené k živému vystupování před lidmi. Pravda, jsou tací, kteří třeba jednou ročně udělají velké turné a stačí jim to. Každý jsme jiný a každý z nás je originál," dodala Lenka Filipová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.