Za sportem či do restaurace bez obav. Roman Prymula odhadl, kdy se konečně rozvolní většina opatření

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2021

V Česku v současnosti stále platí vládní opatření, která odpovídají nejvyššímu, pátému stupni pohotovosti v protiepidemickém systému PES. Kvůli přetížení nemocnic vláda nyní neuvažuje o zmírnění těchto opatření. Řada lidé se ale ptá, kdy konečně dojde k návratu do běžného života a opět budou bez obav smět do restaurace či za sportem. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) světlo na konci tunelu existuje. "Klíčový měsíc by teoreticky mohl nastat v červnu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Současné kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou momentálně téměř vyčerpané a možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Zlepšení situace očekávají odborníci po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince.

V souvislosti s epidemií zatím dobrou zprávou stále je, že většina nakažených má mírný průběh onemocnění. A také to, že zájem o očkování je v současnosti velký. S dostatkem vakcín by se tak mohla brzy proočkovat zejména riziková skupina a následně i významná část populace. Následně by se situace mohla stabilizovat. Řada lidí ale netrpělivě očekává, že dojde už brzy k rozvolnění a lidé opět začnou žít život, jako tomu bylo před vypuknutím epidemie. Kdy k tomu dojde, objasnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

"Podle toho, jak bude proočkovaná populace a podle harmonogramu, jak budou dodávány vakcíny, se zdá, že teoreticky v červnu by bylo možné režim začít výrazně rozvolňovat tak, aby se lidé mohli zúčastnit jak kulturních, tak i některých sportovních akcí s tím, že paralelně pojede proces testování zejména antigenními testy před každou takovou událostí pro lidi, kteří nebudou očkováni, aby se mohli otestovat a akce se zúčastnit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, kdy se začne vracet život do zajetých kolejí a lidé si konečně od epidemie odpočinou. Podle něj by v červnu mohlo být proočkováno přibližně 30 až 40 procent populace.

S odložením roušek to bývalý ministr zdravotnictví tak slavně nevidí. "Ukazuje se, že s rouškami tady ještě chvíli budeme, protože vakcíny nemusí chránit proti bezpříznakovým formám onemocnění. A člověk může virus vylučovat. Než tedy dojde k významné proočkovanosti populace, a v podstatně vymizí masivní epidemie, se budou roušky nosit," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Od březnového počátku epidemie se nemocí covid-19 prokazatelně nakazilo 831.165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily. Aktivních případů nákazy je 160.546. Počet nakažených, kteří skončili v nemocnici, proti pátku klesl zhruba o šest stovek na 6741. Z toho 1072 je ve vážném stavu. 

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Svědčí o tom řada ukazatelů, mezi nimi jsou počty n...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu