Za téměř 2 roky páté jméno ve funkci ministra zdravotnictví. Šéf ČLK Milan Kubek bez obalu přiznal, kdo je pro něj nejlepší

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2021

Na postu šéfa resortu ministra zdravotnictví se za dobu necelých dvou let epidemie koronaviru v Česku vystřídala hned čtyři jména – z nich současný ministr v demisi Adam Vojtěch (35) dokonce dvakrát. Právě ministerstvo zdravotnictví úzce spolupracuje také s Českou lékařskou komorou (ČLK). Její prezident Milan Kubek (53) se vyjádřil mimo jiné k tomu, kdo by podle něj byl ideálním kandidátem do vedení MZ. "Pana profesora Romana Prymulu vnímám jako odborníka a člověka s potřebnou autoritou," připustil pro ŽivotvČesku.cz.

Na jaře loňského roku propukla v Česku první vlna epidemie koronaviru a vláda oznámila prvního nakaženého původním čínským virem SARS-CoV-2. Byl jím muž, který po účasti na zahraniční konferenci skončil na infekčním oddělení pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Za dobu výskytu covidu se podle dat ministerstva zdravotnictví prokazatelně nakazilo 2,15 milionu lidí a zároveň v souvislosti s onemocněním vyhaslo více než 33.000 životů.

Na samém začátku epidemie v březnu 2020 vedl resort zdravotnictví Adam Vojtěch, který byl do funkce oficiálně jmenován 13. prosince 2017. Během druhé vlny 21. září odstoupil z funkce a předal pomyslné »žezlo« uznávanému epidemiologovi Romanu Prymulovi (57). Ten však na postu dlouho nevydržel, ministrem byl více jak měsíc do 29. října. Důvodem byl mediální skandál ohledně porušení protiepidemických opatření při noční návštěvě vyšehradské restaurace Rio's - mimo jiné v doprovodu bývalého šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka (59).

"»Atentát« na pana profesora, když byl na postu ministra zdravotnictví, nám určitě hodně uškodil. Přesto si dovolím osobní povzdech. Škoda, že pan profesor Roman Prymula není ministrem zdravotnictví, protože rozumí epidemiologii a je považován za autoritu. Není to o žádných osobních sympatiích, ale vnímám ho jako odborníka ve své profesi a člověka s potřebnou autoritou," vyjádřil se Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Nástupcem renomovaného epidemiologa byl lékař Jan Blatný (51), který ale podobně jako Roman Prymula neseděl na ministerském křesle příliš dlouho. Po neshodách s premiérem v demisi Andrejem Babišem (67) odstoupil 7. dubna letošního roku z funkce a opět přišla další náhrada.

V pořadí již 23. ministrem zdravotnictví se stal Petr Arenberger (62), ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tomu však »srazila vaz« finanční kauza ohledně majetkových nesrovnalostí, 26. května hlava státu přijala jeho rezignaci. Na jeho místo se opět vrátil po sedmiměsíční pauze Adam Vojtěch.

Ten už předem avizoval svůj odchod po říjnových volbách a nyní je ministrem v demisi, dokud ho nenahradí nový ministr zdravotnictví – místopředseda TOP 09 a lékař Vlastimil Válek (61). "Česká lékařská komora se snaží spolupracovat s každým ministrem zdravotnictví bez ohledu na jeho stranickou příslušnost, a bude tomu tak i nadále. A to především v zájmu českého zdravotnictví a zdravotníků. Čili my se nemícháme do politiky," reagoval na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz prezident ČLK ohledně toho, jak vnímá odcházejícího a zároveň nového šéfa resortu zdravotnictví.

Vlastimil Válek je budoucím ministrem ve vládě nastupujícího premiéra a předsedy ODS Petra Fialy (57), kterého Miloš Zeman jmenoval do funkce v neděli 28. listopadu na zámku v Lánech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.