Za těmito dveřmi: Jiří Kajínek zhodnotil seriál Devadesátky. Popsal, jaký je ve skutečnosti orlický vrah Ludvík Černý, u kterého se skrýval v bytě

Dveře bytu, kde žil Ludvík Černý
Dveře bytu, kde žil Ludvík Černý
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2022

Seriál České televize Devadesátky se stal televizním magnetem, který v neděli večer láká miliony diváků sledovat temnou stránku 90. let. V té době se na území ČR odehrálo několik kriminálních případů, které dodnes přitahují pozornost. Přestože se každý z odvysílaných dílů primárně věnoval jinému zločinu, aktuálně se odehrává v době, kterou si lidé zapamatovali kvůli případu orlických vrahů. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil prezidentem omilostněný Jiří Kajínek (61), který se s nejobávanějším členem gangu Ludvíkem Černým (nyní má příjmení Zámečník) osobně několikrát setkal.

Jiří Kajínek byl po svém konečném odsouzení v roce 1998 převezen do Věznice Mírov, tam se stal legendou. Také odtud se mu podařilo 29. října 2000 kolem 18.15 hodin uprchnout. Dne 8. prosince 2000 byl ale zadržen Útvarem rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého, člena gangu orlických vrahů, který si odpykává doživotní trest. Jeho manželka Marie Černá mu tehdy poskytla azyl. "Skrýval jsem se tam 41 dnů," podotkl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek.

Právě během svého pobytu ve vězení se seznámil s Ludvíkem Černým, kterému se pro jeho veselou povahu přezdívá »Mimísek«.

"Jaký je ve skutečnosti Ludvík Černý? Poznal jsem ho jako člověka, který je veselý, příjemný, dalo by se říct, že je podobný tomu, jak je vyzobrazen v tom seriálu. Neříkám, že je nevinný, ale ani že je vinen. On byl takový... Víte, i ta policie dlouho nechtěla věřit, že je pachatel. Vycházelo jim, že to je vzorný člověk, stará se o manželku, které zachránil život, staral se o ni. Ale to jak to bylo, to ať si posoudí lidé," řekl pro ŽivotvČesku.cz s lišáckým úsměvem Jiří Kajínek, kterému dne 23. května 2017 udělil prezident republiky Miloš Zeman (77) milost, což vedlo k jeho propuštění na svobodu.

Zajímavostí rozhodně je, že Jiří Kajínek, který je podle znaleckých posudků nadprůměrně inteligentní, vnesl do svého vyprávění o kolegovi z vězení otazník.

"Já se ho tehdy ptal, když věděl, že po něm policie jde, proč se nesebral a neodjel do Ameriky. On tehdy dostal nabídku od svého kamaráda, že může odcestovat do Jižní Ameriky, že se tam o něj postará, že tam může žít pod falešnou identitou... Na to mi řekl, že nevěřil, že ho mohou zavřít, proč by ho zavírali. Ať si na to každý udělá svůj názor," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek o muži, který po 20 letech ve vězení žádal poprvé o podmíněné propuštění v roce 2017. Soud však žádost zamítl a doživotí si tak Černý odpykává dodnes.

Minisérie České televize se může pochlubit skvělou sledovaností. První epizodu minisérie nazvanou Poprava bodyguarda sledovalo 1 883 000 diváků starších 15 let, druhá epizoda s názvem Král diskoték si sáhla pro ještě lepší čísla. Ve stejném segmentu ji sledovalo 2 064 000 diváků. A třetí epizoda se udržela na stejné hranici, kdy atakovala hranici dvou milionů. Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil samotný seriál.

"Na Devadesátky je potřeba se podívat jako na film a důležité si je uvědomit, že autorem je bývalý šéf pražské mordparty Josef Mareš, což bude odrážet vždy to, že policie je dobrá a chrabrá a vše vyřeší. Jenže pravda je taková, že tam plácají také nesmysly. Ale pro diváka to je přitažlivé a zajímavé. Ale líbí se mi to, je to dobré. A má to blízko k pravdě, ale je to pokroucený, tak to prostě je," dodal Jiří Kajínek, který dnes žije v Brně se svou partnerkou, psycholožkou Magdou Gubovou.

Organizovaný gang sériových vrahů zabíjel v letech 1991-1993. Jejich oběťmi byli vesměs podnikatelé, které vraždili pro zisk. Policie sbírala důkazy celkem dva roky.

Přezdívku orličtí vrazi si pětice ve složení Karel Kopáč, Ludvík Černý, Vladimír Kuna, Petr Chodurský a Irena Meierová vysloužili kvůli místu, kde »uklízeli« těla svých obětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.