Za těmito zdmi prožíval první roky úspěšné kariéry. Dům, ve kterém Karel Gott strávil mládí, je v zanedbaném stavu

Vila, ve které žil Karel Gott
Vila, ve které žil Karel Gott
Foto: ŽivotvČesku
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2024

Zpěvák a miláček národa Karel Gott zůstává po téměř pěti letech od své smrti hudební legendou, kterou už zřejmě nikdo nepřekoná. Sláva a úspěch však nebyly pro rodáka z Plzně zadarmo. V začátcích své kariéry prožíval zároveň těžké, ale i krásné časy. Coby elektromontér v ČKD si začal plnit svůj sen o zpívání po večerech, když mu skončila šichta. Po vystoupeních v kavárnách Alfa a Vltava se mladý Gott vracel do domu v pražských Kobylisích, kde žil s rodiči od roku 1948. Redakce ŽivotvČesku.cz se do ulice Ke Stírce, kde vila stojí, vydala. Dům je sice v zanedbaném stavu, lze se ale domnívat, že většina částí je autentická z doby, kdy Gottovi dům obývali. To potvrzuje i realitní specialista Dušan Měchura, který pro ŽivotvČesku.cz odhadl cenu nemovitosti, kde hudební legenda strávila dětství a kus svého mládí.

Legendární umělec Karel Gott se narodil v Plzni. Jeho rodný dům v tamní Nepomucké ulici ale zničila americká bomba na sklonku druhé světové války. V létě roku 1948 se rodina přestěhovala z Plzně do Prahy, kde si v tehdejší Okrouhlické ulici v rodinném domě pronajala přízemní byt. Začátky Mistrovy kariéry jsou proto spojovány právě s tímto domem.

Dodnes se proslýchá, že poté, co Karlu Gottovi coby elektrikáři skončila směna v ČKD, odebral se do centra Prahy do jedné ze slavných kaváren, kde zpíval pro publikum. Když se vracel v noci domů, většinou už nestihl poslední tramvaj a do Kobylis šel pěšky. Dlouhá procházka noční Prahou pro mladého začínajícího zpěváka byla zajisté krásnou příležitostí, jak zpracovat své emoce z odehraného vystoupení a přemýšlet nad svými velkými sny.

Dům v ulici Ke Stírce redakce ŽivotvČesku.cz navštívila a pořídila několik jeho snímků. Stojí v mírném kopečku a zakousl se do něho zub času. I když horní patro či přístavek zřejmě někdo obývá, okna v přízemí, kde žila Gottova rodina, ukazují, že byt zeje prázdnotou a chátrá.

Aktuální hodnotu domu odhadl pro ŽivotvČesku.cz špičkový realitní expert. "V současné době, jak vila vypadá, tak to tipuji s ohledem na lokalitu a především skutečnost, že je tam zachován částečně původní ráz, tak na sumu okolo 20 až 30 milionů korun. Je to ale skutečně jen symbolický odhad, neviděl jsem vnitřek a netuším, v jakém stavu je vila reálně. Přidaná hodnota, kterou v tom spatřuji, je však v tom, že ve vile strávil Karel Gott své dětství. To z ní dělá unikátní nemovitost. Ne každý to ale ocení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý realitní expert Dušan Měchura, který se specializuje nejen na nemovitosti pro náročnou klientelu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.