Za testy na covid lidé nebudou platit ani v září. Roman Prymula odhadl, jak dlouho ještě zdarma budou

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2021

Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po jednání řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Důvodem změny je podle Vojtěcha nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích. Německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se na to, jak dlouho budou testy hrazené, dá dívat několika pohledy. Jeden je odborný, druhý politický.

"Nechci hodnotit politický aspekt, který tam může hrát svou podstatnou roli. Pokud by to bylo čistě politické, tak by to bylo nepochybně do konce října, ale já bych uvítal, aby to bylo alespoň hrazené do konce září, protože to bude doba, kdy bude nutné protestovat ty, kteří se vrací z dovolených a před nástupem do škol a podobně, takže ten měsíc po odborné stránce beru jako za opodstatněný," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, jak dlouho mohou být testy zdarma.

Podle rozhodnutí z minulého týdne měly být testy zdarma pro děti do 18 let, dále pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro ty, kteří začali s očkováním proti covidu, ale zatím jej nemají dokončené. V červenci vláda uvažovala i o tom, že by si za testy platili všichni nad 12 let, pro něž je dostupné očkování. Část odpůrců očkování i zástupci kultury, cestovního ruchu a služeb rozhodnutí považovali za diskriminační.

Vojtěch řekl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září. Zrušení úhrady mělo být podle ministra motivací k tomu, aby se lidé nechali proti nemoci očkovat. Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity, konstatoval. Vojtěch také uvedl, že věc konzultoval o víkendu s odborníky a ti se pro odložení zpoplatnění také vyjádřili. Dodal, že nejde o politické rozhodnutí.

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Preventivní testy lidé potřebují jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních či sportovních akcí i pro využití některých služeb. Testovat se nemusí ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali nemoc covid-19 a od toho neuplynulo více než 180 dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.