Za únos dcery si matka odpyká »jen« 3 roky vězení. Původní trest byl šest let

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2020

Mnozí mají v paměti únos holčičky za bílého dne, který se stal v pražské Uhříněvsi 16. dubna 2019. Tehdy se matka se svou pětiletou dcerou snažila vycestovat do Rakouska. Soud rozhodl, že si za své jednání odpyká tři roky vězení. Odvolací soud jí ve středu původní trest snížil na polovinu.

Soud potvrdil dvouleté podmíněné tresty synovi a známému ženy, kteří jí s únosem pomáhali. Žena měla s dcerou v období spáchání svého činu povolený pouze asistovaný styk. A to ještě k tomu za dohledu sociální pracovnice, který činil jednou za 14 dní.

"Byla v zoufalé situaci. Druhý den měla mít hlavní líčení, kde se řešilo křivé obvinění. Věděla, že život se jí nějakým způsobem hroutí, tak se prostě sebrala a odjela s dítětem do ciziny a neměla v nejmenším úmyslu se vrátit," uvedl předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Jaroslav Cihlář.

Připomněl tak, že žena čelila také obžalobě za falešné nařčení manžela ze zneužívání jejich později unesené dcery.

Únos tehdy provedli ženin dvacetiletý syn z předchozího vztahu a její náhodný známý, kterého poznala přes internet.

Dramatické momenty se odehrály na ulici, kdy syn dívku vytrhl babičce, která s ní šla na autobus. Oba muži pak s dítětem nasedli do auta, v němž na ně čekala matka dívky. Svozem se dopravili do Brna a později žena pokračovala jiným vozidlem na mezinárodní letiště ve Vídni, kde ji s dcerou zadržela policie.

Dvaačtyřicetiletá žena, která dříve byla učitelkou v mateřské školce, byla od svého zadržení ve vazbě.

"Kam jela, je nám celkem jedno. Vídeň je cizina, takže zavlečení do ciziny to bylo. Ta holčička nejela dobrovolně s maminkou, byla sebraná z ulice. Prostě to bylo násilné odejmutí," upřesnil předseda odvolacího senátu, který se shodl na tom, že šestileté vězení by pro ženu bylo nepřiměřeně přísným trestem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.