Za výsledek voleb jsem rád. Bál jsem se, že se vrátíme na úroveň rozvojové země, říká Jan Potměšil

Jan Potměšil
Jan Potměšil
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
alzbeta.stanko[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2023

Jako pro účastníka studentských demonstrací v roce 1989 je pro herce Jana Potměšila (56) politika stále velmi důležitou součástí života. Nedávno proběhlé prezidentské volby proto sledoval s napětím i obavami. "Měl jsem trochu strach, abychom se opět nedostali do fáze, kdy to tu bude jako za bolševika," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a pohovořil o svých pocitech z aktuálního stavu společnosti v Česku.


Před dvěma týdny čeští občané rozhodli, kdo se stane příští hlavou státu. Vítězem prezidentských voleb se stal generál ve výslužbě Petr Pavel (61), který za sebou nechal bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše (68). Jan Potměšil tento výsledek voleb hodnotí kladně.

"Jsem opravdu rád, že to dopadlo takhle, protože jsem měl trochu obavy, abychom se neposunuli někam na úroveň rozvojového světa. Naštěstí se ale ukázalo, že nadpoloviční většina lidí má srovnané hodnoty. Já už jsem v životě pochopil, že za mě nikdo nic nevyřeší. Pokud chceme změnu, je třeba se nějak angažovat. Pokud budu moci, samozřejmě se o to v rámci svých možností pokusím," uvedl herec pro ŽivotvČesku.cz s tím, že momentálně bylo pro Česko velmi důležité se jako občané sjednotit.

"Potěšilo mě také zjištění, že mladí lidé kolem dvacítky se o veřejné dění zajímají a k volbám chodí. Možná některé věci vidí trochu jinak, ale tím, že na rozdíl od mojí generace nezažili minulý režim, je pro ně už samozřejmé, že určitou rétoriku zkrátka v politice nechtějí. My starší tu sice stále jsme, ale budeme na to mít stále menší vliv," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jan Potměšil, který sám jako mladý patřil mezi angažované studenty.

V rámci revoluce figuroval především jako spojka, protože telefonní linky byly často odposlouchávané. Kvůli tomu často cestoval po republice. Předával tak vzkaz například prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi (75). Během jedné ze svých cest se stal účastníkem dopravní nehody a utrpěl úraz, který jej upoutal na invalidní vozík. To mu ale nezabránilo v tom, aby nadále rozvíjel svou hereckou kariéru.

Proslavil se rolí v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci a filmu Bony a klid či Bolero. Momentálně se pohybuje především na divadelních prknech, kupříkladu ve hře Kašpar. V roce 2000 získal cenu Alfreda Radocka za titulní roli ve hře Richard III. S manželkou Radkou Prchalovou, kterou si bral v roce 2004, vychovává dva syny.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.