Zabiják na úrovni superviru: Covid zničil už miliony lidských životů. Je »chytrý«, říká profesor Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2020

Čísla hovoří jasně. Druhá vlna koronaviru, která sužuje Česko, se dá už stěží považovat za pouhou »chřipečku«. Není však vůbec jasné, že u pacientů s onemocněním covid-19, kteří jsou bezpříznakoví nebo mají lehký průběh, se vytváří dostatečně silná dlouhodobá imunita. Přední epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz popsal, v čem jsou schopnosti koronaviru odlišné od jiných známých virů a co u něj považuje za nebezpečné.

Dlouho se covid-19 přirovnával k dalším virům z předchozích let, ale ukazuje se, že jsou mezi nimi nepochybně určité odlišnosti.

"COVID-19 je mnohem záludnější, protože jednoznačně dochází k šíření, nad kterým nemáme kontrolu a o kterém nevíme. A právě ta nevědomost dává příležitost k poměrně masivnímu šíření, které probíhá v tichosti, ale o to větší nálož nás poté čeká. U viru SARS a MERS je poměrně snadné zjistit, kdo je infekčním pacientem. U koronaviru SARS-Cov-2 vidím jako jeden z hlavních problémů to, že má několik specifických vlastností, které se dají považovat lidově řečeno za »chytré«. Viry se šíří v populaci různou rychlostí, ale konkrétně koronavir SARSC- Cov-2 považuji za nebezpečný hlavně kvůli jeho tichému bezpříznakovému šíření a rizikovosti pro některé kategorie obyvatel. Největším problémem je šíření skupinami obyvatel, které nejsou klinicky příliš ohroženy, a proto nebezpečí nevnímají nebo ho podceňují. Virus pak nejvíce dopadá na zranitelné skupiny seniorů, které se sami chránit nemohou," popsal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz - muž, který si efektivně poradil s první vlnou epidemie.

Z epidemiologického hlediska i pohledu medicíny představuje koronavir dosud ne zcela probádaný vir, kdy stále není jasné, jaké má dlouhodobé klinické dopady, jestli může mutovat, aby unikl potenciálním vakcínám, či zanechává dlouhodobou imunitu. 

"Obezita, hypertenze a diabetes jsou výraznými predisponujícími faktory pro těžší průběh. Výjimečně je postižena závažnějším průběhem osoba mladšího věku bez rizikových faktorů.," vysvětlil přední český epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

"Zatím není plně prozkoumáno, jaký vliv má virus na imunitu, ale podle dosavadních výzkumů se ukazuje, že má jistou schopnost mutovat a nevytváří zpravidla dlouhodobou imunitu. Nyní se ale začíná ukazovat, že řada osob naopak protilátky vyvíjí. Velké validní studie však chybí. Rovněž zatím přes řadu příslibů nemáme registrovanou vakcínu"  dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.