Začal boj o předsednictví v padlé straně. Ze dna chce ČSSD zvednout Šmarda i Maláčová. Ministryně řekla, co čeká Hamáčka

Se svolením Jany Maláčové
Jana Maláčová a Jan Hamáček
Foto: Se svolením Jany Maláčové
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 12. 2021

Po propadáku v říjnových volbách se ČSSD ocitla mimo Sněmovnu a bylo jasné, že stranu nemůže vést dosavadní předseda Jan Hamáček (43), který za katastrofu zodpovídá. O post předsedy v pátek budou bojovat Jana Maláčová (40) a Michal Šmarda (46). "Jan Hamáček v tuto chvíli, co vím, tak říkal, že zůstane řadovým členem sociální demokracie a odcházet z ní nebude. Já jsem za to moc ráda," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí v demisi pro ŽivotvČesku.cz.

Jan Hamáček a další členové stranického vedení ČSSD nedokázali před voliči pozitivně odkomunikovat vládnutí po boku hnutí ANO a výsledkem byl říjnový volební propadák, který stranu poslal mimo sněmovní lavice. Bylo jasné, že Jan Hamáček, který sám čelil tzv. vrbětickému skandálu, kdy na něj Seznam Zprávy vytáhl informaci, že chtěl odjet do Moskvy dělat politické kšefty, umírající stranu dál vést nemůže.

V pátek 10. prosince si sociální demokraté rozhodnou o tom, kdo se pokusí stranu zachránit a nastartovat změny, které by jednou ČSSD vrátily zpět do Sněmovny. Do boje jde ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která je považována za Hamáčkovu nástupkyni, a do jisté míry jí vychází mediální taktika, že to byla před volbami právě ona, kdo byl schopný bojovat za lepší stranický výsledek.

"Jan Hamáček v tuto chvíli, co vím, tak říkal, že zůstane řadovým členem sociální demokracie a odcházet z ní nebude. Já jsem za to moc ráda. Chtěla bych, aby se strana zdemokratizovala. Ráda bych, abychom všichni rozhodovali společně. Je potřeba stranu dát do dobré kondice i po finanční stránce a musíme obnovit vnitřní život strany, sjednotit ji, změnit stanovy a těch kroků je hodně. Nejdůležitější ale bude, abychom se semkli," popsala ministryně práce a sociálních věcí v demisi pro ŽivotvČesku.cz, jaký osud čeká Jana Hamáčka a co by chtěla se zraněnou stranou udělat.

Proti Janě Maláčové jde do boje o předsednictví Michal Šmarda, kterému kryje záda bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (40). Oba muži jsou považováni za progresivní křídlo sociálních demokratů se silnou orientací na evropské hodnoty.

"Jdu do toho s Michalem. Jsem rád, že mne Michal Šmarda oslovil a budu kandidovat na místopředsedu ČSSD. Bude mi ctí být součástí jeho týmu a budu pokorně žádat o podporu své »socdem« přátele," napsal Tomáš Petříček na Twitteru.

Šestačtyřicetiletý starosta Nového Města na Moravě a bývalý místopředseda ČSSD Michal Šmarda chce, aby strana byla demokratičtější a otevřená spolupráci s dalšími levicovými subjekty. Pokud Janu Maláčovou porazí, nechce ji zcela izolovat, naopak by s ní rád při vedení strany spolupracoval.

Nepředpokládá se, že do boje o předsednické křeslo by reálně mohl zasáhnout někdo třetí. Kvůli epidemii koronaviru probíhá volební sjezd sociálních demokratů online.

Poslední zveřejněný volební průzkum na konci minulého měsíce odhalil, že volby by v březnu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu