Začal boj o život: Hospitalizovaných s covidem je přes 1000. Limitem je nedostatek personálu, říká primář
V nemocnicích je poprvé od května přes 1000 lidí. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 1055 pacientů, v těžkém stavu je 156 z nich. Nemocnice už před propuknutím čtvrté vlny dostaly manuály, kterými se mají řídit, aby zdravotnictví nebylo tak zatížené, jako ve vlnách předchozích. Nyní je pro ně prioritou nejen péče o pacienty s covidem, ale i udržení necovidové péče. "Určitě si nepřejeme, aby tím příliš trpěli ti vzorní, kteří se svědomitě nechali očkovat, neonemocněli, ale teď se nedostanou na operaci, protože to místo zabere někdo jiný s covidem," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. Popsal, jaký je největší problém tuzemského zdravotnictví.
V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o dvě třetiny více než před týdnem. Stejně jako přibývá nakažených, přibývá i pacientů s covidem, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci. Více nakažených koronavirem, kteří skončili v nemocnici, bylo naposledy v květnu. Výrazně roste také počet úmrtí. Za posledních pět dní zemřelo s koronavirem 56 lidí, což je stejně jako za první dva říjnové týdny dohromady. Pokud stávající opatření zrychlování epidemie nezastaví, nemocnice budou čelit přetížení, stejně jako na jaře a během loňského podzimu.
"My jsme předpokládali, že k té podzimní vlně dojde. Pořád tady máme 40 procent obyvatel, kteří nejsou očkovaní, přestože někteří jsou tak trochu chráněni, třeba po prodělané nemoci, tak je nepochybné, že je tu velké množství lidí, kteří se mohou nakazit a mohou skončit v nemocnici. Navíc se tady objevuje skupina seniorů, kteří byli očkovaní na začátku roku a u kterých, vzhledem k tomu, že hůře reagují na vakcínu, se ochrana pomalu snižuje, tudíž se mohou nakazit znovu a doporučuje se jim třetí dávka," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý, proč se dala nová vlna očekávat a kdo je během ní v největším ohrožení.
Pro nemocnice nejsou vysoké přírůstky nakažených covidem a těch, kteří vyžadují hospitalizaci, překvapující. Jednou z priorit nicméně zůstává poskytování péče i pacientům, kteří covidem netrpí. V předchozích vlnách došlo k přetížení zdravotnictví v rozsahu, kvůli kterému nebylo možné provést mnoho plánovaných operací. Nikdo si nepřeje, aby k takovým situacím docházelo i letos.
"Způsoby reakce jsme si vyzkoušeli na jaře i na podzim v těch předchozích vlnách, ve všech nemocnicích vědí, kde je pro ně nejvhodnější covidová lůžka zřídit, kde zřídit celá covidová oddělení a jak pracoviště posílit personálem tak, aby mohla fungovat. Všechny nemocnice se určitě budou snažit udržet co nejdéle necovidovou péči, protože tady máme ještě dluhy z předchozích období. Určitě si nepřejeme, aby tím příliš trpěli ti vzorní, kteří se svědomitě nechali očkovat, neonemocněli, ale teď se nedostanou na operaci, protože to místo zabere někdo jiný s covidem. Snaha udržet co nejdéle a v co největším rozsahu ten necovidový provoz bude typická pro všechny nemocnice," upřesnil primář infekčního oddělení pro ŽivotvČesku.cz, co bude v nemocnicích jednou z priorit.
České nemocnice dlouhodobě postrádají lékaře, sestry i další zdravotnický personál. To může být během vlny covidu větší problém než kdykoliv jindy. "Trošku to limituje nedostatek personálu, protože víme, že v českých nemocnicích chybí stovky lékařů a tisíce zdravotních sester. Můžete sice zabrat nějaké oddělení s postelemi, nebo máte prázdné oddělení, ale musíte k lůžku postavit personál, který se o pacienty bude starat. To je největší překážka a pokud nemocnice musí ke covidovým lůžkům přesouvat personál odjinud, tak pak to samozřejmě také ovlivní poskytovaní té zbylé necovidové péče. To je asi největší problém našeho zdravotnictví," vysvětlil lékař z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem pro ŽivotvČesku.cz, s čím se české zdravotnictví potýká.
"My víme, jak to zorganizovat, máme jasné postupy jak diagnostikovat, léčit, jaký přípravek kterému pacientovi a v kterou chvíli podat, v tom si myslím, že je jasno. Všem lékařům a nemocnicím byly poskytnuty manuály, všichni mají noty a chceme, aby péče byla dostupná a kvalitní v celé republice, aby v ní nebyly rozdíly. Limitem ale bude, a to jsme bohužel zažili i v těch předchozích vlnách, nedostatek personálu," dodal pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.