Začal soud s matkou utýraného Marečka z Loun. Velké změny v jednací síni. Promluvila mluvčí

Místo, kde byl Mareček pohřben
Místo, kde byl Mareček pohřben
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2021

Před soudem v pondělí 15. února stanula matka malého Marečka z Loun, který byl ve věku tří let utýrán otčímem Josefem K. V noci z 15. na 16. února 2019 Marečkovo tělo nevydrželo dlouhodobé extrémní mučení. Matka je obžalována z ohrožování výchovy dítěte a neposkytnutí pomoci, za což jí hrozí 5 let. Ve hře je ale i vyšší trest, v průběhu líčení může dojít k překvalifikování trestného činu. "V soudní síni bude jediný novinář, je to z důvodu citlivosti kauzy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

Opakované bití do krve, pálení, kousání, sprchování ledovou vodou - to vše muselo tříleté dítě dlouhodobě ze strany přítele své matky snášet. V noci z 15. na 16. února 2019 už jeho tělo ale kruté zacházení nevydrželo a Mareček zemřel.

Otčím Josef Kuča dostal u Vrchního soudu v Praze 22 let za týrání a vraždu. V cele pak spáchal sebevraždu. Před soudem nyní stojí matka dítěte Simona T., která brutálnímu týrání přihlížela. Soud je naplánovaný do pátku.

"V soudní síni bude jediný novinář, média se mají dohodnout, koho ze svých řad vyberou, je to kvůli citlivosti kauzy a bezpečnostním opatřením v souvislosti s covidem-19. Do jednací síně tedy půjde jediný novinář s jediným diktafonem, záznam pak může předat kolegům," popsala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

Matka utýraného chlapce je obžalována z ohrožování výchovy dítěte a neposkytnutí pomoci. Podle původní obžaloby jí hrozí až pětileté vězení. Není ale vyloučeno, že od soudu odejde s vyšším trestem, v průběhu líčení může být změněna právní kvalifikace skutku.

"Dívala jsem se, jak ho Pepa mlátil. Jenom rukou přes zadek mi to přišlo normální, Mareček neposlouchal, zlobil. Pak se to ale stupňovalo. Vařečkou i do obličeje," uvedla Simona T. u soudu již dříve.

Předpokládá se, že v pátek by měl být vynesen rozsudek. Případ vyvolal velký zájem na sociálních sítích a v médiích. Matce utýraného chlapce lidé na internetu vyhrožují likvidací.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.