Začala astronomická zima: Čeká nás nejdelší noc a nejkratší den. Mohou přijít teplotní rekordy, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2020

Pondělním dnem 21. prosince končí astronomický podzim a žezla se ujímá astronomická zima. Po jedenácté hodině nastal zimní slunovrat, který s sebou přináší nejdelší noc a nejkratší den. Pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka uvedla, jak bude vypadat »aprílové« počasí během vánočních svátků a co můžeme očekávat v následujících dnech.

Jako by už tak nebylo počasí ponuré a k tomu nás s nástupem astronomické zimy čekají dlouhé a tmavé noci. Dny se však budou postupně prodlužovat. "Zima odstartovala přesně v 11 hodin a 2 minuty a několik sekund. Slunce vstoupilo do znamení Kozoroha a začíná zimní slunovrat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Máme před sebou nejdelší noc a nejkratší den z celého roku. Zítra budeme koukat do kalendáře, jestli je skutečně 22. prosince, protože v Čechách v posledních maximech naměříme až 13 °C. Vyloučené nejsou ani teplotní rekordy, naposledy bylo takhle teplo v roce 1989," informovala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ale těsně před svátky bude teplé počasí pokračovat a opravdu bude na pováženou, jestli je vážně prosinec a vánoční svátky. "Velmi teplý den bude ještě ve středu, kdy v ranních minimech naměříme 6 až 10 °C a v odpoledních maximech 8 až 12 °C. Jestli si to zima náhodou nespletla s jarem," řekla Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Naopak na Štědrý den se počasí umoudří, a i když se nedočkáme sněhové nadílky, bude aspoň o něco chladněji než předchozí dny.

"Můžeme počítat s ochlazením na 2 až 6 °C přesně podle meteorologických modelů. Následně se nám začne ochlazovat na vánoční svátky, kdy 25. prosince už po ránu budou teploty na celém území Česka pod bodem mrazu. Kde bude lokálně pršet, se může vytvářet náledí a v odpoledních maximech bude 1 až 5 °C," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

"A po celé Vánoce od 22. prosince začne zesilovat vítr a bude dosahovat rychlosti až 60 km/h, na horách až 90 km/h," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.