Začala demolice Discolandu Sylvie, poslednímu nájemníkovi skončila smlouva. Ivan Jonák by tohle nikdy nedopustil, říká jeho kamarád

Autor: ŽivotvČesku | Discoland Sylvie
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2023

Zdi Discolandu Sylvie v pražské Libni by mohly promlouvat o velmi hříšných nocích. Proslulé dějiště bujarých večírků krále podsvětí Ivana Jonáka (†59) jde ale k zemi. Ve čtvrtek dopoledne k nemovitosti dorazily bagry a minimálně část budovy půjde definitivně k zemi. Nahradí ji nové byty. "Ivan Jonák by tohle nikdy nedopustil," řekl pro ŽivotvČesku.cz smutným hlasem proslulý Uwe Vaník (51), jenž je známý pod svou uměleckou přezdívkou DJ Uwa.

Zchátralá budova v pražské Libni byla do středy už jen blednoucí připomínkou časů, kdy Discoland Sylvie zažíval éru své největší slávy. Do proslulé diskotéky krále podsvětí a mafiána Ivana Jonáka, který kvůli sporům o vlastnictví podniku nechal dokonce zavraždit vlastní manželku, se zakously bagry a další těžká technika.

"Vím o tom. Byl to nejslavnější podnik v tehdejším Československu a je škoda, že z toho neudělali kulturní památku a vzpomínku na devadesátá léta. Ivan Jonák by tohle nikdy nedopustil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz DJ Uwa, který patřil k nejbližším přátelům Jonáka a v sídle neřesti pracoval několik let od jeho otevření.

"Mám na to období ty nejlepší vzpomínky. V tom klubu jsem strávil tři roky a bylo to krásné. To, co jsem tam zažil, bylo často úplně neuvěřitelné a nikdo mi to už nevezme. Pro mě jako tehdy dvacetiletého kluka to bylo vážně něco, protože jsem sice už hrál čtyři roky, ale najednou po týdnu v Sylvii mě všichni znali, zastavovali mě na ulici, dostal jsem se mezi ty nejlepší a nejznámější DJe," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz DJ Uwa, jaký vliv měl Ivan Jonák a jeho podnik.

Nemovitost v roce 2018 koupil podnikatel Petr Michovský, který byl v minulosti partnerem někdejší primátorky hlavního města Adriany Krnáčové. Po demolici minimálně části domu mají na místě »vyrůst« nové byty.

Podle serveru Prazdnedomy.cz bylo horní patro v roce 2019 zrekonstruováno na byty, ale prostor diskotéky už nikdo nepoužíval. "V květnu končí nájemní smlouva poslednímu nájemníkovi bytu. Během června a července by se měl objekt vyklidit a připravit k částečné demolici," uvádí portál.

Ivan Jonák zemřel v únoru 2016 ve věku nedožitých 60 let, měl vážné zdravotní problémy – cizí zavinění policie vyloučila.

Discoland Sylvie
Discoland Sylvie
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.