Zachránily už 220 životů. Některé matky rodí děti hned vedle babyboxů, dají tam i placentu, říká Ludvík Hess

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou - ilustrační snímek
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou – ilustrační snímek
Foto: Marie Machková / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

V roce 2005 zřídil Ludvík Hess v České republice první babybox. Od té doby se »plechovým schránkám« podařilo zachránit 220 dětí. Jsou anonymní a v případě odložení dítěte nehrozí osobě právní postih. Některé příběhy dětí jsou ale velmi smutné. "Domnívám se, že matky někdy porodí hned vedle babyboxů. Dá se tak usoudit podle toho, že s dítětem je do schránky odložena i placenta, plodový obal," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess s tím, že nejstaršímu odloženému dítěti byl odhadem rok a půl a bylo nalezeno v babyboxu v Pelhřimově.

Přesně 1. června oslavily babyboxy v Česku šestnáctiletou historii. První babybox v České republice byl otevřen 1. června 2005 v sídle GynCentra v hloubětínském zámečku v Praze 9. 

Prvním miminkem nalezeném v boxu byla holčička, stalo se to 17. února 2006. Dostala jméno Sonička. Do stejné schránky byla o 8 dní později uložena rovněž dívka pojmenovaná Lenka. Od té doby schránky zachránily řadu dětí, které mohl potkat mnohem těžší a horší osud.

"Jsou děti, které matky porodí hned vedle babyboxu. Vidím to podle obrázků, které mi chodí hned po vložení dítěte do schránky na mobil a do počítače. Je z toho patrné, že jsou ještě od krve, případně že to dítě je umyté a zda je oblečené. Samozřejmě že děti, které jsou tam zakrvácené, působí na snímcích mnohem dramatičtěji," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess.

Jak babybox funguje

Na schránce je zelená kontrolka, která svou signalizací dává najevo, že babybox je v provozu. V případě, že schránka je mimo provoz, kontrolka svítí červeně. Babybox je vybaven tlačítkem, po jehož stisknutí - aktivaci - se otevřou dvířka. Následně je dítě možné umístit dovnitř. Čidla zaznamenají přítomnost miminka uvnitř schránky a vyšlou signál, který upozorní službu na přítomnost dítěte ve schránce.

Stejnou informaci rozesílá zabudovaný pager v babyboxu pomocí SMS zprávy určeným lidem. Teplota ve schránce po vložení dítěte vystoupá na 37 stupňů. Schránka má rozměrové omezení - 100 cm na šířku, 60 cm na výšku a hloubku 50 cm.

"Po odložení dítěte nikdo maminku nebude stíhat. Ani policie," upřesnil Ludvík Hess s tím, že do dnešního dne bylo do babyboxů umístěno 220 dětí, z toho 101 holčiček a 119 chlapečků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.