Žáci dostávají pololetní vysvědčení: Když jsou rodiče překvapeni tím, co na něm najdou, víme, že jsou špatní rodiče, říká psycholog Jeroným Klimeš

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2022

Školáci a studenti se po náročném prvním pololetí letošního školního roku, který především v posledních týdnech do značné míry komplikuje koronavirová varianta omikron, dočkali vysvědčení. Psycholog Jeroným Klimeš (54) pro ŽivotvČesku.cz řekl, že pololetní známky by především pro rodiče neměly být šokem. "Pokud je rodič nemile překvapený vysvědčením, je to chyba rodiče," uvedl.

V uplynulém školním roce studium zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, kvůli které byli žáci a studenti středních i vysokých škol odkázáni dlouhé měsíce jen na distanční výuku. Letošní školní rok zatím není v tomto ohledu tak přísný, nicméně především v posledních týdnech jsou děti i učitelé ve velké míře v izolacích kvůli nákaze variantou omikron. I proto se v pondělí nedočkají vysvědčení všechny děti.

Pololetní vysvědčení není tak důležité jako to na konci školního roku. Žákům, studentům i jejich rodičům nicméně ukazuje, jaké předměty dítěti jdou a jaké jsou naopak jeho slabinou a na čem je třeba zapracovat. Podle psychologa Jeronýma Klimeše především rodiče nemají být z vysvědčení v šoku. Prospěch svého dítěte by totiž měli sledovat po celou dobu studia.

"Pokud je rodič nemile překvapený vysvědčením, je to chyba rodiče. Rodič by neměl být překvapený tím, co najde na vysvědčení. Na základní a střední škole děti nejsou schopné fungovat ve vysokoškolském režimu, to znamená, že jim jen řeknete, aby se učily. To je způsob studia, který neumí ovládat mnohdy ani studenti po pěti letech na vysoké škole. Vysvědčení by neměl být žádný velký předěl. Jakmile je rodič překvapený, víme, že je to špatný rodič, že se na to vyprdnul," řekl bez obalu pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Pakliže jsou rodiče překvapeni špatnými známkami, podle odborníka by měli potrestat spíše sebe než dítě. Naopak ale v případě, že dítě přijde domů s vysvědčením s dobrými známkami, je určitě třeba ho ocenit. Žádné velké dary ale nejsou na místě a horší známky je třeba v klidu zkonzultovat.

"Můžeme to vysvědčení zbilancovat, můžeme dítěti dát odměnu nebo dort, buchtu, kterou má to dítě rádo. Nemá cenu zase kupovat velké dárky, to je taky hloupost. Něco symbolického se dát může, ale mělo by to být opravdu symbolické. Můžeme si s ním udělat slavnostní chvilku, nebo si popovídat nad známkami. Říct si třeba, proč dítěti určitý předmět nejde, zda je problém v něm, či v učiteli, důvodů k horší známce může být hodně," dodal psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.