Reklama:

Začíná se rozjíždět sezóna hurikánů, uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Popsala, jak mohou ovlivnit počasí v ČR

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2022

Během srpna byla v Atlantiku hurikánová sezóna neobvykle klidná. Nyní je v Atlantiku hurikán Danielle, a tropická bouře Earl (teprve pátá letošní pojmenovaná bouře), uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

Přitom typická atlantická hurikánová sezóna produkuje kolem 14 pojmenovaných tropických systémů ročně, z toho sedm z nich zesiluje hurikány a tři z nich dosahují na Saffirově-Simpsonově (stupnice pro klasifikaci tropických cyklón na západní polokouli, které přesáhly intenzitu tropické brázdy nízkého tlaku a tropické bouře, čímž se staly hurikány, pozn. red.) stupnici třetí nebo vyšší kategorie, tedy rychlosti větru přes 170 km/h.

"Nejaktivnější hurikánová sezóna byla v roce 2020 Tenkrát na podzim exhurikány ovlivňovaly počasí i v Evropě – například hurikán Zeta (teplá fronta přechází přes Česko 2. listopadu). Byla to nejaktivnější hurikánová sezóna od počátku sledování – tedy od roku 1851," přiblížila konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Reklama:

Jeden z hlavních faktorů pro nadprůměrnou atlantickou sezónu je teplá voda v Atlantiku – voda v Mexickém zálivu může být prohřátá až na 32 °C, zeslabení střihu větru nad Atlantikem (což letos zatím chybělo) a vývoj La Niňa.

"Hurikán nad Atlantikem, může mít dopad na počasí i ve střední Evropě, a to se zpožděním většinou 7 až 14 dnů. Vliv na počasí v ČR mají zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států, slábnou a mění se na tlakovou níži. Po několika dnech mohou přes Atlantik doputovat až do střední Evropy. Přináší velmi větrné a deštivé počasí. Například v září 2017 počasí u nás ovlivňovaly exhurikány Maria a Lee. Přinesly velkou oblačnost, srážky a zesílení větru," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Také ve Středomoří se mohou ojediněle vytvořit tlakové níže, které v některých znacích připomínají hurikány. "Nazýváme je medikány (meteorologický jev). Tvoří se v nich oko s minimem oblačnosti, ale nikdy nedosáhnou takové síly, jako hurikány, protože moře není tak teplé," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: