Začínají platit nová opatření, další budou následovat. Roman Prymula odhalil, co Česko čeká dál

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2020

Kvůli sílícímu růstu počtu nakažených, ministerstvo zdravotnictví zavádí nová opatření. Od pátku nově platí roušky i ve školních třídách při vyučování. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jak se situace podle něj bude vyvíjet a nastínil, že Česko čeká další opatření, které by dnes mělo být zveřejněno.

Situace v České republice je alarmující. Prochází exponenciálním růstem počtu nakažených a začínají se zvedat požadavky na klinické případy, kdy je nárůst hospitalizací. Ministerstvo zdravotnictví zavádí některá opatření, která mají snížit rychlost přenosu viru.

"Jsme v době, kdy dochází k exponenciálnímu růstu a jakékoliv opatření, které bude představeno, není schopno zachytit dobu deset dnů zpět, kdy se zakládalo na vývoj, který je. To znamená, čeká nás minimálně deset dnů nárůstu podobným tempem, takže můžeme očekávat hodnoty přes tři až čtyři tisíce a více," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Opatření, která začínají od pátku platit, nejsou poslední. "Co se týká opatření, tak v pátek budou zveřejněna další, která znamenají limitování kontaktu v tom slova smyslu, že v regionech, které jsou oranžové, by mělo dojít k zásadnímu omezení společenských akcí," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Současně od pátečního večera platí zákaz pro pořádání hromadných vnitřních akcí, kde stojí více než 10 lidí. Výjimku mají výstavy či trhy. Na akcích, kde se sedí, musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo. Restaurace, bary a kluby nesmí dovnitř pustit víc lidí, než je kapacita míst k sezení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.