Žádná nemoc, která by bránila očkování, neexistuje, říká primář Pavel Dlouhý a vysvětlil, jak je to v těhotenství

Těhotenství - ilustrační foto
Těhotenství – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2021

Proti koronaviru se v České republice nechalo naočkovat 66 procent dospělých obyvatel. Plán vlády byl takový, aby do podzimu byly proočkovány tři čtvrtiny obyvatel. Řada lidí očkování odmítá kvůli tomu, že jim to neumožňuje zdravotní stav. Nad vakcínou váhají také těhotné ženy. Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý je přesvědčen, že neexistuje žádné chronické onemocnění nebo stav imunity, při kterém by nešlo očkovat. "Vakcína se nesmí podat v jediném případě – pokud měl dotyčný závažnou reakci po první dávce. První dávku lze tedy podat úplně každému," popsal primář pro ŽivotvČesku.cz.

Podle odborníků je nutné k dosažení tzv. kolektivní imunity nechat plně naočkovat tři čtvrtiny populace, poté se podle expertů virus nebude šířit nekontrolovaně. Česká republika za tímto plánem zatím ale zaostává. Podle primáře Pavla Dlouhého řada lidí argumentuje tím, že jim očkování nedoporučil lékař kvůli jiným chorobám.

"Často slyšíme, že se někteří lidé nemohou proti covidu-19 očkovat ze zdravotních důvodů. A že je proto nutné u těchto lidí uznávat a opakovaně hradit antigenní či PCR testy místo očkování. Je třeba jasně říci, že neexistuje žádné chronické onemocnění nebo stav imunity, při kterém by nešlo očkovat. Vakcína se nesmí podat v jediném případě – pokud měl dotyčný závažnou (např. alergickou) reakci po první dávce. První dávku lze tedy podat úplně každému," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je také zcela bezpečné očkovat těhotné ženy. Vakcíny jsou podle studií natolik bezpečné a otestované, že nezvyšují riziko samovolného potratu.

"Z důvodů extrémní opatrnosti se v těhotenství neočkuje v jeho první třetině, ale až od 13. týdne. Očkování se samozřejmě také o pár dnů odloží v případě horečnatého infektu," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý, který očkování považuje za jediný možný způsob, jak se dostat z koronavirové krize.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.