Žádnou epidemii koronaviru tady nemáme, prohlásil slovenský ministr zdravotnictví. Otevřou se hranice?

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí
Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

Podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího se podařilo epidemii koronaviru v zemi porazit. S onemocněním Covid-19 bojuje už naprosté minimum lidí, z celkově 1494 potvrzených případů je už 1163 lidí zdravých. Slovensko tak patří k zemím, které virus zasáhl ze všech nejméně.

Epidemie už na Slovensku není, zdravotnictví se může vrátit do normálního režimu. Příznivou zprávu v pondělí oznámil tamější ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

„Před plánovanými operacemi už nebude potřebná čtrnáctidenní karanténa. Testování na Covid-19 se bude realizovat pouze u rizikových pacientů,“ prohlásil ministr s tím, že epidemiologická situace v zemi je "výborná".

„Všichni infikovaní na území Slovenské republiky jsou podchyceni a v karanténě. V běžné populaci by se už neměli objevovat,“ domnívá se Krajčí. Vývoj epidemiologické situace si pochvaluje i hlavní slovenská epidemioložka Henrieta Hudečková, podle které je na tom Slovensko výrazně lépe než ostatní země Evropské unie.

Slovensko mělo jeden z nejpříznivějších průběhu epidemie, koronavirem se nakazilo pouze 1494 lidí, z nichž je už 1163 zotavených. Nemoci Covid-19 podlehlo 28 pacientů.

Otevření hranic s Českem však ještě není na pořadu dne. Premiéři Andrej Babiš a Igor Matovič o něm jednají, jasno by mělo být v nadcházejících dnech. Zatím padl návrh otevřít hranice 8. června, není však definitivní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.