Žádný výpadek není, tvrdí Babiš. Budu chtít vysvětlit, co se kolem očkování děje, říká Pekarová Adamová

Markéta Pekarová Adamová si myslí, že vláda ohledně systému očkování selhala
Markéta Pekarová Adamová si myslí, že vláda ohledně systému očkování selhala
Foto: Archiv Markéty Pekarové Adamové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2021

V pátek 15. ledna byl spuštěn registr, přes který by se lidé starší 80 let měli hlásit na očkování proti nemoci covid-19. Andrej Babiš (66) uvedl, že za očkování zodpovídá on sám ve spolupráci s ministrem zdravotnictví. Podle premiéra měl systém jen krátký výpadek. "Jsme svědky toho, že systém nefunguje," uvedla pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (36).

Premiér Andrej Babiš na konci prosince uvedl, že za celý očkovací proces bude zodpovídat on sám ve spolupráci s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (50).

Očkování v České republice neprobíhá hladce. Jako první se řešilo, proč úředníci Státního zdravotního ústavu byli očkováni mimo pořadník. Kvůli »předbíhání« státních úředníků nakonec rezignoval ředitel ústavu Pavel Březovský.

Problémy kolem očkování vyvrcholily v pátek 15. ledna, kdy byl spuštěn internetový rezervační systém.

Registrace byla zdlouhavá, nedařilo se přes SMS doručit PIN nutný k aktivaci, špatně dostupná byla také linka 1221, kterou měli využít senioři, pro které je složitější práce na počítači. Další problém se objevil kolem rodných čísel. Systém nepočítal s tím, že některé starší ročníky mají za lomítkem jen tři znaky. "Problém s rodnými čísly trval jen 20 minut, pak se ho podařilo odstranit," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Také premiér Andrej Babiš tvrdí, že žádný výrazný problém s registračním systémem nezaznamenal. "Žádný výpadek není," napsal Babiš do redakce ŽivotvČesku.cz.

"Došlo k pětiminutovému výpadku, nebo přetížení systému a všichni se z toho můžete zbláznit. Ale to bylo ve chvíli enormního zájmu. Jinak registrace běží pořád dál," uvedl premiér v prohlášení pro idnes.cz, kde přiznal jen drobné komplikace.

S tvrzením předsedy vlády nesouhlasí předsedové opozičních stran. Ti tvrdí, že vláda nedokázala registr připravit a situaci podcenila.

"Takhle to dopadá, když se věci šíjí horkou jehlou. Vláda měla s přípravou registračního systému začít už na konci léta, jak jsme ostatně žádali. Pak by byl dostatek času na otestování systému a jeho spuštění by nemusely provázet takové problémy. I já jsem svědkem nefunkčnosti systému v blízkém okolí. V úterý na úvod jednání sněmovny budeme chtít jako první bod projednat společně s koaličními partnery ODS a KDU-ČSL postup očkování v České republice," popsala pro ŽivotvČesku.cz náhled na aktuální situaci s rezervačním systémem pro očkování předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Vláda nedomyslela přívětivost pro starší populaci ani funkčnost. Systém ve čtvrtek kolaboval. Formulář k registraci je pouze online, k jeho vyplnění je nutné mít funkční telefon. O pořadí rozhoduje čas přihlášení. Ověřovací SMS chodila po spuštění systému se zpožděním a linka 1221 je přetížená," uvedl v pátek ráno předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bylo v pátek registrováno 78.000 lidí starších 80 let, 3000 z nich už má rezervovaný termín. Další budou očkovací centra přidávat ještě během pátku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.