Zadržená influencerka Zuzana Plačková byla už obviněna ze dvou trestných činů. Právník popsal, kolik let může strávit ve vězení

Influencerka Zuzana Plačková
Influencerka Zuzana Plačková
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2021

Slovenská influencerka Zuzana Plačková (30) v pondělí skončila v poutech po zásahu policie, který byl namířen proti obchodníkům s drogami. Žena, která má na Instagramu téměř 800 tisíc sledujících, byla nyní podle slovenských médií obviněna z drogové trestné činnosti a členství ve zločinecké skupině. Podle právníka se její trest bude odvíjet od toho, co přesně jako členka skupiny dělala. "Pokud se jako člen organizované skupiny přímo podílela na výrobě omamných látek, hrozí jí až 10 let odnětí svobody," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý.

Zuzana Plačková a její manžel René Strausz byli zatčeni v pondělí během velké policejní akce, která probíhala na více místech zároveň a začala už v 5 hodin ráno. Podle slovenských novinářů byla slovenská influencerka vyvedena přímo ze svého bytu v Bratislavě a kromě jejího domova měli policisté prohledat i luxusní vůz.

"Příslušníci Národní kriminální agentury zasahují od brzkých ranního hodin na vícero místech ve vícero krajích, v Bratislavském, Trnavském a Trenčínském kraji. Během protidrogové akce policisté vykonali vícero domovních prohlídek i prohlídek nebytových prostor, zadrželi 15 osob. Více informací bude možné sdělit po vykonání potřebných procesních úkonů," uvedla v pondělí pro ŽivotvČesku.cz mluvčí slovenského policejního prezídia Denisa Bárdyová.

Slovenská televize Markíza přinesla informaci potvrzenou dvěma zdroji, že Zuzana Plačková byla obviněna z drogové trestné činnosti a členství ve zločinecké skupině, jejíhož šéfa měli muži zákona zadržet ve slovenském městě Hlohovec. Podle právníka bude trest slovenské královny Instagramu záviset na tom, zda omamné látky šířila či vyráběla.

"Pokud šířila toxikománii, čili zneužívala či sváděla k užívání omamných látek jako člen organizované skupiny, hrozí jí až 5 let odnětí svobody. Pokud se jako člen organizované skupiny přímo podílela na výrobě omamných látek, hrozí jí až 10 let odnětí svobody," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý, jaké tresty Zuzaně Plačkové hrozí.

Zuzana Plačková má na sociálních sítích velký dosah a právě proto by podle právníka měla být příkladně potrestána. "Takové případy by se měly zvlášť přísně trestat. Jde o influencerku a influenceři mají nesmírný vliv na mladé lidi, kteří se k užívání omamných látek nechají snadno svést," zdůraznil advokát Jan Černý pro ŽivotvČesku.cz.

V doprovodu policisty influencerka na kameru slovenské televize poslala stručný vzkaz. "Doufám, že se vše brzy vysvětlí. Chci jen vzkázat lidem, aby si dávali pozor, s kým se setkávají, protože potom mohou být s určitými lidmi hozeni do jednoho pytle. A ani o tom nemusí vědět," řekla Zuzana Plačková.

V úterý NAKA vydala prohlášení. "Vyšetřovatel Národní kriminální agentury obvinil 15 osob z trestných činů založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny a nedovolené výroby omamných a psychotropních látek, jedů či prekurzorů, jejich držení a obchodování s nimi. Během domovních prohlídek policisté zajistili více než devět kilogramů omamných a psychotropních látek, ze kterých by se dalo vyrobit minimálně 90 tisíc jednorázových dávek drogy. Zajistili také zbraně, střelivo, cigarety a více než 70 tisíc eur v hotovosti," píše se ve vyjádření Národní kriminální agentury.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.