Záhadná anomálie. Meteoroložka rozklíčovala, proč je letošní rok chladnější. Může za to jet stream

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2021

Letos zažíváme poměrně dost nezvyklé výkyvy počasí. A to ať jde o meteorologický pohled, tak i klimatický. Jarní teploty byly poměrně významně podprůměrně se zvýšeným množstvím srážek. "Na Česko mělo vliv to, že jet stream byl posunutý více k jihu," poukázala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz na důvod poměrně dlouhého aprílového počasí.

Letošnímu počasí se nedá vytknout to, že by bylo bez výkyvů. Naopak. Prakticky dokola měnilo své »nálady« a když už se zdálo, že se stabilizuje, rozhodlo se pro další změnu. Odbornice přes počasí vysvětlila, co tuto anomálii způsobilo.

"Na Česko mělo vliv to, že jet stream (proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ - pozn. red.) byl posunutý více k jihu a nepustil sem teplé jižní proudění. Ale pořád se sem dostává chladnější vzduch od severozápadu a jednotlivé tlakové níže, které se vytvářely nad Atlantikem a nad Velkou Británií, blokovala tlaková výše, která byla nad Ruskem. To je důvod, proč tlakové níže déle setrvávaly a přinesly daleko více srážek," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, co bylo tím, že počasí na našem území výrazně měnilo svůj charakter.

Naštěstí už lidé mohou být v klidu. Ke stabilitě došlo a měla by přetrvávat. "Ve středu jsme se konečně dostali k teplotnímu normálu a teď už bychom se ho neměli vzdát. To znamená, že výrazně podprůměrné teploty by se nás do konce června, ale vypadá to i v červenci a srpnu, už neměly týkat," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.