Zahrádky a služby pro očkované s jednou dávkou vakcíny. Je to politika a šetření na zdraví, kritizuje Jaroslav Flegr

Restaurace - Ilustrační snímek
Restaurace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Vláda se rozhodla k poměrně zásadnímu kroku. Ministr zdravotnictví Petr Arenbergr (62) dnes oznámil na tiskové konferenci zprávu o tom, že pro povolení vstupu například na zahrádky restaurací nebo pro možnost využít služby kadeřnictví, masážních nebo kosmetických salónu už bude postačovat pouze první dávka vakcíny s třítýdenním odstupem. Bude tak rovnocenná negativnímu testu na koronavirus. Rozhodnutí vlády bude platné od pondělí 24. května. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr (63) je názoru, že jde o politicky motivované rozhodnutí a největší nebezpečí nyní tkví v omezování testování. "Vláda chce v první řadě vypadat, že je na voliče hodná. Ač se to podle kalendáře možná nezdá, máme už v podstatě před volbami a všechny kroky, které vláda podniká, je třeba posuzovat v tomto kontextu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 24. května bude lidem s první dávkou očkování s odstupem tří týdnů od aplikace povoleno bez problému navštívit služby nebo třeba zajít na zahrádku restaurace a dát si něco dobrého k jídlu.

Dosud museli mít občané, kteří chtěli těchto možností využívat, buď negativní test na covid-19, po prodělání koronaviru měli vytvořené protilátky nebo podstoupili očkování v obou dávkách a ukončili ho. Ve stejný den bude vláda jednat také o hrazení testů na detekci covidu, které by lidem finančně ulevilo od nákupu testovacích sad z vlastních prostředků.

"Asi je to lepší než dva dny starý antigenní test. Řekl bych, že lidé, kteří v sobě mají první dávku očkovací látky, tak i když onemocní, budou vylučovat tak málo viru, že sice někoho nakazit mohou, ale běžný antigenní test u nich nákazu stejně neprokáže," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pro konání vlády a poměrně velké rozvolňování ve společnosti, existuje hned několik vysvětlení.

"Vláda chce v prvé řadě vypadat, že je hodná - před volbami chce dělat voličům radost. Nyní už jsme v podstatě před volbami a všechny kroky a akce, které vláda podniká, je třeba posuzovat v tomto světle. Druhým důvodem je, že chce pozitivně motivovat lidi, aby se nechali co nejdříve naočkovat. A třetím cílem je ušetřit na testech," vyhodnotil aktuální dění uznávaný evoluční biolog a parazitolog, který je také profesorem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Stále však vidí riziko v cestování a nedostatečné kontrole. "V krátkodobém časovém horizontu vidím jako velmi nebezpečné především omezování preventivního testování. Ve střednědobém horizontu je úplně nejhorší, že se omezuje sekvenování variant, tedy sekvenování virů, které si lidé přivážejí ze zahraničí. Tohle je učebnicový příklad šetření na špatném místě. Teď ušetříme pár desítek, možná stovek milionů a na podzim, až se nám tu nepozorovaně rozšíří varianta, proti níž nebude fungovat některá vakcína, nás to bude stát stovky miliard," uvedl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

"V nejdelším časovém horizontu vidím hlavní nebezpečí v tom, že se přes léto opět nepřipravíme na to, co nás na podzim nutně čeká. Přes léto bychom měli vybudovat kapacity pro hromadné PCR testování všech žáků a studentů a všech pracovníků v podnicích. Jestliže dokážeme testovat řádově milion vzorků denně - což je kupodivu relativně snadné - tak se prakticky s jistotou na podzim obejdeme bez jakéhokoli lockdownu a zavírání škol. Podobně bychom měli podle zahraničních vzorů zefektivnit způsoby trasovaní nakažených. Já bych například doporučoval, aby každý nakažený, který se stihne dostavit na test do 8 hodin po vytrasování, v průběhu nemoci pobíral nemocenskou ve dvojnásobné výši," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.