Zahrádky od 17. května. Nebezpečí vidím v příchodu nebezpečnějších variant viru, říká Jaroslav Flegr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2021

Od začátku epidemie se v České republice koronavirem prokazatelně nakazilo 1,645.061 lidí. Dosud se jich vyléčilo 1,575.449. S covidem zemřelo 29.667 nakažených. Počty úmrtí v posledních dnech klesají. Do začátku dubna bylo denně více než 100 zemřelých, poté se začala situace zlepšovat. Na pátek připadá 23 obětí, na sobotu deset. I když vývoj epidemie má v současnosti klesající charakter, podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) dojde k vzestupu denních počtů nakažených. Zatím čísla hezky padají, ale teprve se ukáže, jak se projeví rozvolnění. Myslím si, že to začne stoupat," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Od 17. května by mohlo dále dojít k otevření zahrádek restaurací a hospod.

V nemocnicích je 1886 nakažených, méně jich bylo naposledy 7. října loňského roku. V těžkém stavu je 366 lidí. Mírně se zvýšila kapacita volných standardních lůžek s kyslíkem. K dnešnímu ránu jich je k dispozici téměř 6700, což představuje 29 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací je neobsazeno přibližně 650, tedy 28 procent.

Podle současných dat to vypadá, že epidemie je na ústupu. Evoluční biolog Jaroslav Flegr je ale toho názoru, že v následujících dnech se epidemie »probudí k životu«. "Počty nakažených exponenciálně stoupaly i celé minulé léto, jen viru bylo v populaci málo a proto na znepokojivé hodnoty vystoupaly až někdy v polovině září. Pokud nebudou v létě nastavená nějaká rozumná opatření, tak počty nakažených začnou opět stoupat. Myslím si, že důsledky rozvolnění se nám projeví už tento týden," odhadl pro ŽivotvČesku.cz, jaký bude vývoj epidemie v dalších dnech Jaroslav Flegr.

"Naštěstí už zhruba víme, která opatření na virus v létě zabírají. Hlavní nebezpečí nyní vidím v příchodu mnohem nebezpečnějších variant viru ze zahraničí. Je zcela zásadní co nejdříve utěsnit proti viru hranice. Všichni cestovatelé by měli být otestováni PCR testem a všechny pozitivní vzorky by měly být sekvenovány. Cestující z rizikových zemí by měli být propuštěni z karantény až po druhém kontrolním PCR testu provedeném s odstupem 4-5 dnů, " doplnil profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Jedním z dalších rozvolnění by mohly být zahrádky hospod a restaurací. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) by k tomu mohlo dojít 17. května.

"Je pravda, že 17. května by mohl být první termín, kdy bychom mohli pustit například zahrádky. Podmínkou je incidence 75 (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel). Jestliže v pondělí 10. května budeme na incidenci 100, je otázka, jestli se za těch sedm dní, tedy týden, se dostaneme na 75. Podle našeho názoru tam šance je. Ve čtvrtek bychom to případně definitivně potvrdili," uvedl vicepremiér.

Spolu s tím by mohly provoz obnovit v omezeném režimu také ubytovací služby, kdy ale pravděpodobně bude vyžadován u návštěvníků negativní test. Omezená bude kapacita hotelů či penzionů, a to zřejmě z 25 procent.

V současnosti se snížilo takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle údajů k protiepidemickému systému PES kleslo k dnešku v ČR z 0,79 na 0,78. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.