Zájem o dovolenou v Chorvatsku je větší než loni. Mluvčí promluvil o opatřeních v hotelech a apartmánech

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Letní sezónu využije řada Čechů k tomu, že stráví po dlouhých měsících epidemie koronaviru dovolenou v zahraničí. Velký zájem zaznamenává Chorvatsko, které je každoročně oblíbenou destinací nejen pro české cestovatele. "Letos je zájem o dovolenou v Chorvatsku výraznější větší, než byl v loňském roce. Při cestě do země stačí 22 dní po 1. dávce vakcíny," uvedl tiskový mluvčí cestovní kanceláře pro ŽivotvČesku.cz.

Moře, prosluněné pláže a vidina pohodové letní dovolené. Chorvatsko je letos velmi žádanou destinací a po období epidemie není ani divu. Podle informací ministerstva zahraničí mohou očkovaní lidé cestovat do Chorvatska poměrně bez problému.

Pokud je někdo očkovaný vakcínami Comirnaty od Pfizer/BioNTech nebo Modernou, může vstoupit na území Chorvatska mezi 22. a 42. dnem od podání první dávky. U očkovacího preparátu britsko-švédské AstraZeneky je to od 22. do 84 dne od první dávky. Lidé bez očkování mohou využít prokázání se negativním PCR testem, případně antigenním testem (nesmí být starší než 48 hodin) a pokud onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech (tedy cca půl roce) prodělali, mohou cestovat s potvrzením o prodělání nemoci. Výjimkou jsou děti do 12 let, které cestují s rodičem nebo opatrovníkem – na ně se povinnost prokázání se negativním testem nevztahuje.

Pokud je člověk očkovaný nebo podstoupil testování, použije tzv. očkovací certifikát. Ten najde při vyhledání webu Ocko uzis, kde se přihlásí přes portál očkování. "Lidé si mohou stáhnout očkovací certifikát a jednoduše si ho vytisknout. Pokud by někdo chtěl cestovat do Chorvatska, tak se prokáže QR kódem z certifikátu, vyplní příjezdový formulář a bez dalších podmínek může vyrazit na pláž. Čechům zatím Chorvatsko uznává jednu dávku očkování," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Jakub Augusta pro ŽivotvČesku.cz.

Cestovní kanceláře evidují, že právě Chorvatsko letos v zájmu českých turistů ještě posílilo. "Letos je zájem o dovolenou v Chorvatsku výraznější větší, než byl v loňském roce. Určitě tomu pomáhá fakt, že se uvolňují opatření a restrikce spojené s covidem. Z hlediska dovolené prostřednictvím vlastní dopravy patří Chorvatsko společně s Itálií k letním stálicím. Zájem v posledních týdnech výrazně roste. Záleží na typu ubytování, které člověk zvolí. Pokud bydlí v hotelu, tam je klientům k dispozici dezinfekce, pravidelně se čistí veřejné prostory a lidé se snaží dodržovat rozestupy v místech, kde se jich potkává více. U Chorvatska jezdí řada lidí také do soukromých apartmánů, kde ani nemusí omezení nějak výrazně zaznamenat. Při cestě do země stačí 22 dní po 1. dávce vakcíny," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Co se týká nočního života, zatím stále platí jistá opatření. Veřejné akce nebo shromáždění musí skončit s úderem 22. hodiny, od 23 hodin až do 6 hodin se nesmí prodávat alkohol a lidé musí venku nosit roušky, pokud není možné udržet rozestup minimálně 1,5 metru. Dále se ochrana dýchacích cest musí nosit ve vnitřních veřejných prostorech a také v hromadné dopravě. Za nedodržení například nošení roušky v místech, kde je to povinné, hrozí pokuta ve výši asi 1800 českých korun.


Už několik měsíců vládne na evropských letištích chaos. Za problémy stojí nedostatek letiš...

Chorvatsko aktuálně spadá na cestovatelském semaforu do oranžové barvy, což znamená, že se jedná o středně rizikovou zemi v souvislosti s nákazou. Mezi nejbezpečnější země patří podle semaforu například Japonsko, Nový Zéland, Rumunsko, Polsko nebo Thajsko.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.