Zajímá mě, kdo a proč informace tutlal. Hamáčka a Babiše čekají ohledně Ruska otázky, říká Kalousek

Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2021

Bývalý poslanec a člen opoziční strany TOP 09 Miroslav Kalousek (60) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že je nutné, aby premiér Andrej Babiš (66) i ministr vnitra (a dočasný ministr zahraničí) Jan Hamáček (42) odpověděli řadu palčivých otázek na téma, jak dlouho věděli o tom, že Bezpečnostní informační služba výbuch v muničním skladu z roku 2014 dává do souvislosti s působením ruských agentů. "Otázky, kdo a jak dlouho měl či neměl informace a kdo se je snažil či nesnažil ututlat, jsou ale velmi palčivé a myslím, že bychom na ně měli znát odpovědi," uvedl bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz.

Sobotní tisková konference, na které předseda vlády Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček hovořili o tom, že za výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích stojí podle Bezpečnostní informační služby ruští agenti, způsobila mezinárodní pozdvižení. Podle opozičních politiků je mimo jiné nutné zjistit, jak dlouho vládní představitelé o vlivu Ruska na explozi věděli.

"Postup i výroky pana Babiše i pana Hamáčka vyvolávají celou řadu otázek a zcela oprávněných spekulací. Kladu řečnickou otázku, co by se stalo, kdyby ta opatření byla zveřejněna v pondělí, kdyby vláda jednala v pondělí společně s bezpečnostními výbory obou komor, pak by následovala společná tisková konference a zveřejnění zprávy BIS, to by byl koordinovaný postup státu... Chaotická tiskovka v sobotu večer s tím, že se v pondělí sejde vláda, vypadá jako panický úprk ve strachu, že ta informace se objeví někde jinde," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podle něj premiéra i ministra vnitra tlačil čas.

Jan Hamáček odmítl komentovat, od kdy informaci o ruském vlivu na explozi v muničním skladu má, protože to podle něj není možné z hlediska bezpečnosti. "Nemohu říci, kdy jsem se tuto informaci dozvěděl. Probíhala spousta jednání, která jsou v utajeném režimu. Obecně ale mohu říci, že veškeré kroky vlády byly koordinovány s bezpečnostními složkami s cílem ochránit naší zemi. Když se stát dozví, že se něco takového stalo, tak potřebuje nějaký čas, aby své kroky zkoordinoval. A to se stalo," uvedl Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš řekl, že definitivní zprávu a akci ruských agentů obdržel v pátek 16. dubna v 16:54.

"Doufám, že pan premiér i pan ministr vnitra budou muset odpovídat na celou řadu otázek, které tady vyvstaly. Samozřejmě, že ta opatření jsou v pořádku. Očekávám, že na toto téma požádá předseda vlády o mimořádný summit Evropské unie, nebo aby to bylo zařazeno jako bod na jednání summitu Evropské unie. Toto není legrace a myslím si, že kromě Evropské unie by o tom mělo jednat také NATO. Proti opatření nic nenamítám a doufám, že Česká republika bude postupovat razantně dál. Otázky, kdo a jak dlouho měl či neměl informace a kdo se je snažil či nesnažil ututlat, jsou ale velmi palčivé a myslím, že bychom na ně měli znát odpovědi," sdělil Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz názor, jak by nyní vláda měla postupovat. Kalousek se také pozastavil nad rolí prezidenta Miloše Zemana, který se k ruské akci chce vyjádřit až příští neděli.

"K té události se vyjádřila už prezidentka Slovenské republiky, vyjádřil se prezident Francie, český prezident se vyjádří až za týden. Myslím si, že je to dostatečná výpověď o tom, na co ho máme," dodal opoziční politik pro ŽivotvČesku.cz.

Minulý týden probíhalo jednání imunitního a mandátového výboru, ten vydání bývalého premié...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu