Zajímavosti ve filmu S čerty nejsou žerty: První role Jiřího Pomeje, utržená klika. Slova princezny Angelíny

V pohádce S čerty nejsou žerty si zahrála řada známých tváří
V pohádce S čerty nejsou žerty si zahrála řada známých tváří
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

Filmovou pohádku S čerty nejsou žerty obdivují a rozebírají fanoušci už od roku 1984, kdy ji režisér Hynek Bočan (82) vypustil do světa. A pokaždé se objeví něco, co jste o pohádce možná nevěděli. "Vtipné je, že Petr Nárožný skutečně utrhl dveře od kočáru. Majitel kočáru tehdy málem omdlel," prozradila pro ŽivotvČesku.cz herečka Dana Bartůňková (63), kterou proslavila role rozmazlené princezny Angelíny. Pohádka nabízí ale i řadu dalších zajímavostí, o kterých jste netušili.

Ať už peklo bylo, nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře. Když se kolem sebe rozhlédneme, vidíme, že ještě dneska spoustě lidem peklo chybí.

Tak zní jedna z oblíbených hlášek, která uvozuje příběh mlynáře Petra a čertovského učně Janka, kteří si jdou pro zlou Dorotu Máchalovou, aby skončila tam, kde si zaslouží.

Peklo se pro natáčení našlo nedaleko hradu Sloup na Českolipsku. Magickou atmosféru nabídl nepoužívaný lom na pískovec. Plameny pak režisér Bočan realizoval díky spolupráci s vojenskými pyrotechniky, kteří se nebáli v dolech použít hořlavinu.

Když už jsme u čertů, tak možná nevíte, že peklu nemusel pevnou rukou vládnout Karel Heřmánek (73), ale uvažovalo se také o Jiřím Sovákovi (†79) či o Miloši Kopeckém (†73).

"Co se týče líčení, tak si pamatuji, že ani netrvalo moc dlouho, než ze mě čerta udělali. Nebylo to tak ukrutné, nebo jsem to tehdy tak nevnímal. Nedávno jsem se dočetl, že čerta mohli hrát i jiní, že se uvažovalo o panu Sovákovi či o panu Kopeckém, ale to jsem roky vůbec nevěděl," potvrdil Karel Heřmánek v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Představitelka rozmazlené princezny Angeliny Dana Bartůňková pak přidala historku o kaprálovi, kterého geniálně zahrál Petr Nárožný (82).

"Pokaždé když se blíží scéna, kterou miluji, kdy Nárožný utrhne u kočáru ty vrata, musím to vidět. Vtipné je, že ty dveře opravdu utrhl, takže majitel toho kočáru tehdy málem omdlel," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Bartůňková.

První filmovou roli má v legendární pohádce dnes již zesnulý Jiří Pomeje (†54). Ten se na filmovém plátně mihne asi na dvě vteřiny. Hraje opilého chlapce, kterého v hospodě lámou verbíři a podstrkují mu lejstro k podpisu.

Pokud vás zaujali pekelní vraníci, tak vězte, že koně byli původně hnědí. Na černo je nechal přebarvit režisér Bočan, aby měli pořádné ďábelské vzezření.

Traduje se, že při natáčení krátký románek prožili Vladimír Dlouhý (†52) a Monika Stará (55). Něžný hlas princezny Adélky je ale malým podvodem na diváky, ve filmu půvabnou princeznu totiž dabuje Naďa Konvalinková. Představitelka princezny Adélky totiž pochází z Olomouce a při natáčení vadil její silný přízvuk.

S princeznou Adélkou je také spojena jedna chyba, kterou všímavý diváci zaregistrovali. Když Adélka nese Petrovi do žaláře jídlo, tak si povídají z očí do očí přes mříž. Když ale později princezna Petříčkovi zpívá zamilovanou píseň, tak je zamřížované okno vysoko nad její hlavou. Kdyby spolu tedy chtěli mluvit přes mříž, musela by si Adélka v předchozí scéně k okénku donést stoličku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.