Žáka v Mladé Boleslavi kousl na WC pavouk, zřejmě sklípkan. Nejspíš se jednalo o druh uniklý z chovu, říká arachnolog

Sklípkan - ilustrační foto
Sklípkan – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Na 8. základní škole v Mladé Boleslavi toto pondělí kousl jednoho z žáků na chlapeckých toaletách pavouk. Vedení školy informovalo, že šlo s největší pravděpodobností o sklípkana, a vyhlásilo mimořádné ředitelské volno kvůli dezinsekci a následnému odvětrání budovy. "Pokud k tomu došlo někde na základní škole, tak se nejspíš jednalo o exotický druh uniklý z chovu," řekl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Jan Dolanský z České arachnologické společnosti. Doplnil, že určení druhu pavouka může být vzhledem k nedostatku informací mylné.

Žáci 8. základní školy v Mladé Boleslavi mají ve středu a ve čtvrtek mimořádné ředitelské volno. Poté, co jednoho z žáků na toaletách kousl pavouk, v budově probíhá dezinsekce. Vedení školy na webu informovalo, že dle dostupných informací šlo o pavouka menšího vzrůstu, zřejmě z podřádu sklípkani. Podle arachnologa by se sklípkánci, kteři žijí v Česku, v budově školy zřejmě nezabydleli. Pokud šlo opravdu o sklípkana, musel uniknout z chovu.

"Pokud k tomu došlo někde na základní škole, tak se nejspíš jednalo o exotický druh uniklý z chovu. Sklípkánků u nás žijí tři druhy a jsou to velice skrytě žijící pavouci, kteří žijí v přírodních biotopech, většinou spíš v rezervacích než v běžné krajině. Žijí takovým způsobem, že pokud je člověk nejde schválně vyhrabávat, nesetká se s nimi. Většinou je ani nenajde," řekl pro ŽivotvČesku.cz arachnolog Jan Dolanský.

Odborník se pozastavil nad tím, že by ve škole byl sklípkan menšího vzrůstu, jak se objevilo na stránkách. "Nevím, zda se jednalo skutečně o sklípkana, záleží na tom, kdo prohlášení vydal a zda v dané situaci měl dostatečné důkazy. Ve chvíli, kdy by to zvíře zajistili a měli důkazy, informace by byly přesnější. Stále se samozřejmě může jednat o omyl. Je divné, že byl menšího vzrůstu, protože to, co se chová v teráriích, jsou většinou větší kusy. Pravděpodobnost, že by někdo donesl malého sklípkana, není velká," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz entomolog, který je členem České arachnologické společnosti.

Podle informací zveřejněných na webu školy má být žák, kterého pavouk kousl, v pořádku. "Sklípkanů žije na světě stovky druhů a velké množství se u nás chová. Hodně záleží na tom, o jaký druh se jednalo - jsou druhy velmi málo jedovaté, středně jedovaté, či nepříjemně jedovaté, po jejichž kousnutí mohou vzniknout zdravotní následky. Ty většinou chovají jen hodně zkušení chovatelé, u kterých není velká pravděpodobnost, že by jim unikali. Škála je velká od drobného kousnutí se zarudnutím nebo drobným puchýřkem či slabou bolestí. Ve chvíli, kdy škola poskytla tak málo informací, je těžké odhadnout, jaký pavouk žáka přesně kousl," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jan Dolanský.

Odborník považuje za nepravděpodobné, že by se podařilo po dezinsekci osminohého živočicha najít a následně určit, o jaký druh pavouka jde. "Pavouka by bylo jednodušší najít běžným prohledáním místností než poté, co bude plynováním zasažen na nějakém skrytém místě, a tam zemře. Mohou ho najít po letech nebo také nikdy. Není to tak, že po dezinsekci zvíře najdou, spíš naopak," dodal entomolog Jan Dolanský z České arachnologické společnosti pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.