Zákaz maloobchodu je protiústavní. Otevřete obchody a uhraďte tržby, vyzval vládu Tomáš Prouza

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2021

Ústavní soud rozhodl, že zákaz maloobchodu mezi 28. lednem a 14. únorem byl protiústavní. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vyzval vládu, ať otevře obchody a uhradí 100 procent tržeb. "V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ústavní soud (ÚS) vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Nebyla podle něj dostatečně odůvodněna. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a které musely být zavřené. Obchody ale bezprostředně otevřít nemohou, protože do 14. února je platné obdobné vládní usnesení, uvedl soud v rozhodnutí.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) již uznal, že vláda bude muset upravit své opatření o omezení maloobchodu. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dodal, že vláda v současné době zkoumá faktické dopady soudního rozhodnutí.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) rozhodnutí Ústavního soudu uvítal. Prezident svazu Tomáše Prouza očekává, že vláda zruší i aktuální opatření a obchody budou moci během několika dnů otevřít.

Svaz obchodu a cestovního ruchu vyzval vládu, aby do týdne předložila návrh na náhradu škod za uzavření prodejen. Způsob zavírání obchodů, které kabinet zvolil, je protiústavní a za několik dní by se proto měly všechny prodejny otevřít. Obchody podle svazu jsou a vždy byly bezpečným místem a navíc provozovatelé do zajištění bezpečnostních a hygienických pravidel od začátku pandemie investovali už přes sedm miliard korun. Tomáš Prouza do uvedl pro agenturu ČTK.

"V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky," dodal pro ČTK Tomáš Prouza.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.