Reklama:

Zákaz maloobchodu je protiústavní. Otevřete obchody a uhraďte tržby, vyzval vládu Tomáš Prouza

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2021

Ústavní soud rozhodl, že zákaz maloobchodu mezi 28. lednem a 14. únorem byl protiústavní. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vyzval vládu, ať otevře obchody a uhradí 100 procent tržeb. "V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Reklama:

Ústavní soud (ÚS) vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Nebyla podle něj dostatečně odůvodněna. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a které musely být zavřené. Obchody ale bezprostředně otevřít nemohou, protože do 14. února je platné obdobné vládní usnesení, uvedl soud v rozhodnutí.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) již uznal, že vláda bude muset upravit své opatření o omezení maloobchodu. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dodal, že vláda v současné době zkoumá faktické dopady soudního rozhodnutí.

Reklama:

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) rozhodnutí Ústavního soudu uvítal. Prezident svazu Tomáše Prouza očekává, že vláda zruší i aktuální opatření a obchody budou moci během několika dnů otevřít.

Svaz obchodu a cestovního ruchu vyzval vládu, aby do týdne předložila návrh na náhradu škod za uzavření prodejen. Způsob zavírání obchodů, které kabinet zvolil, je protiústavní a za několik dní by se proto měly všechny prodejny otevřít. Obchody podle svazu jsou a vždy byly bezpečným místem a navíc provozovatelé do zajištění bezpečnostních a hygienických pravidel od začátku pandemie investovali už přes sedm miliard korun. Tomáš Prouza do uvedl pro agenturu ČTK.

"V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky," dodal pro ČTK Tomáš Prouza.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: